Dva darebáci z Escherndorfu, Silvaner a Riesling, a jedna velká gratulace


Dnešní text jsem měl napsaný už od neděle, v úterý večer narychlo přepisuju úvod. V roce 2019 jsem začal dovážet vína z franckého vinařství Horst Sauer. Tehdy právě vinařství dostalo v nejprestižnější německé ročence Gault & Millau čtvrtý hrozen z pěti možných. Byl jsem z toho nadšený… a právě dnes vinařství oficiálně získalo i ten pátý, který ročenka překládá jako Weltklasse čili světová třída. Veliká gratulace do Escherndorfu a poděkování za všechna vynikající vína. Ode mě degustační poznámky ke dvěma nerezovkám z vinařství Horst Sauer, Silvaner a Riesling z vinice Esherndorfer Lump.

2022 Escherndorfer Lump Silvaner trocken, Horst Sauer
Ve skleničce je hodně bledá žlutá barva, na nose naprosto okouzlující ovocný mix: citrusy, jablíčka, bílé broskve, meruňky, trocha letní louky vysušené sluncem. Středně intenzivní až intenzivní, krásně sladěné, svěží. V chuti je to podobné, ovocný mix, sice s pěknou kyselinou, ale hodně sladěný a bez původního ostří kyseliny, jak si ho pamatuju z dubna. Středně plné, lehce citrusy, výrazně bílé broskve a žluté plody, hodně zralé v ovoci, pocitově suché, ale podle plnosti s malým zbytkovým cukrem. V závěru velmi příjemný tón sena z horské louky, taková bylinková tečka, která přidává další vrstvu a dělá celý dojem hlubším. V ovoci je to až opulentní, bohaté, dlouhé, a přitom všechno z nerezového tanku. Takže všechny ty divy dělá jen vinice a hrozny, žádné sudy, jen inertní nádoba a reduktivní zpracování. Jsou to hody a přestože mám Sauerovy Silvanery z Lumpa rád mladé, tak podle plnosti a (zatím krátkého) vývoje hádám, že by se mohly ještě dál zlepšovat.

2022 Escherndorfer Lump Riesling trocken, Horst Sauer
Ha, druhé víno, které se vyvinulo / posunulo od energetického drinku k serióznímu projevu dospělého vína. Úplně stejná geneze, nerezovka a vinice Escherndorfer Lump. Hodně světlá žlutá barva, na nose zpočátku hodně sevřené, minerální a olejovité, bezové, trochu zralých citronů. S ohřátím a provzdušněním se prosazují sušené bylinky a květy. V chuti pěkná kyselina a suchý, skoro strohý ryzlinkový projev, ale… to je hned po otevření a po zkušenosti se Silvanerem si myslím, že se víno ještě otevře a uvolní. Už teď má trochu náběh k petrolejovým tónům, je hodně citrusové a minerální, středně plné (s ohledem na to, že jde o ryzlink), perfektně sladěné. Hodně zralé, hlavně zralé citrony jsou nápadné. Ještě má dost svěžesti a energie, ale už působí dospěle. 13% alkoholu. Vápencový ryzlink: chvíli jserm na to nemohl přijít, ale ročník 2022 dal základní Ortswein s úplně typickým vápencovým projevem, a Erste Lage Eschernorfer Lump to předvádí na trochu vyšší úrovni.

Reklama: připomínám novou vánoční ryzlinkovou bedýnku z moselského vinařství Karl Erbes. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *