Moselský sekt a kabinet z Würzgarten


Sadu Erbesových ryzlinků jsem si přivezl do Toskánska jen abych zkontroloval, jak se vyvíjejí (úvodní fotka je z výletu do Apuánských Alp). Trochu jsem sám sebe podezříval, že to je jen výmluva, abych měl dost lehkých vín a nemusel utrácet za patnáctiprocentní Bolgheri, ale důvod se nakonec ukázal jako oprávněný. Poprvé jsem vína ochutnával hned po červencovém lahvování a za čtyři měsíce se hodně vyvinula. V zásadě se zlepšila, pokud posun k harmonii a sladění chutí bereme jako zlepšení. Přesto je jedno víno, u kterého si tím nejsem jistý. Suchý sekt z Würzgarten jsem si oblíbil právě pro říznou kyselinu a nabušený projev. Nadšeně jsem ho pil v létě a liboval si, že to je až brutální. Odhadoval jsem kyselinu mezi devíti a deseti gramy na litr a chuť byla zcela nemoselsky suchá. Teď po čtyřech měsících se chutě spojují a víno působí mnohem kultivovaněji. Ale je to ryzlink a šampaňské to nikdy nebude, takže se mi po brutalistní archutektuře, jak se sekt v srpnu projevoval, stýská a asi ještě dlouho bude stýskat.

2021 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut, Karl Erbes
Ve skleničce je tak akorát správně světlá citronově žlutá barva, bouřlivé počáteční perlení a drobné potom. Na nose lehká a svěží citrusová vůně a bez, i z vůně by každý mohl poznat ryzlink. V chuti je víno hodně suché, počáteční atak kyseliny je už kultivovaný a mírný, kyselina se víc projevuje v těle. Citrusové, trochu jablíčkové, s bílou broskví, jemně minerální, hodně dlouhé, lehké. 12% alkoholu potvrzuje, že je prokvašené hodně dosucha. Technicky je to lepší než to, co jsem miloval v srpnu, ale po prvotní srpnové energii a velkých bublinách se mi bude stýskat.

2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer,“ Karl Erbes
Polosladký či polosuchý kabinet ze starých výsadeb na vinici Würzgarten, ale taky se na to dá dívat jako na první sběr hroznů před sběrem polosuchého Spätlese. Ve skleničce je plnější citronově žlutá barva, na nose intenzivní směs ovocných (hlavně citrusy a trochu letní jablka) a herbálních aromat (bez a pozdzimní mokré listí). V chuti je slušná kyselina a ovocné tělo (citrusy, jablka, broskve, bez) a výrazný kamenitě-minerální závěr. Je to mnohem sladěnější než v červenci, ale pořád ještě ne úplně hotové. Už v červenci jsem spekuloval o delší archivaci (což u kabinetů obvykle nedělám) a i teď si myslím, že se víno ještě bude zlepšovat. Jedna věc je, že všechna aromata a chutě jsou hodně silné, takže víno má z čeho brát a může se zlepšovat, druhá věc je, že všechna ta silná aromata ještě nejsou úplně spojená. Ale vyvíjí se dobrým směrem: na konci července se mi kabinet ještě zdál hodně důrazný až do přezrálosti, po necelých čtyřech měsících se srovnal a sladil.

Reklama: připomínám novou vánoční ryzlinkovou bedýnku z ürzigského vinařství Karl Erbes. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *