SKB 114 – francké milerky, sylvány a ryzlinky Horsta Sauera

Jedna vlaštovka jaro nedělá, říká české přísloví. V posledních letech pro mě jaro dělá chřest z hostínské farmy a první francké sylvány. Už jsem zaznamenal několik dotazů typu „Skleničko, kdy budou sylvány od Sauera?“ a sám si to hlídám. Chci je objednat co nejdříve.   

Podle mých záznamů to bude už popáté. Během těch čtyř sezón se ukázalo několik věcí, a všechny jsou velmi uspokojivé. Zaprvé se osvědčila základní sestava bedýnek v podobě dvou trojic milerky, sylvánu a ryzlinku. Jednou jako VDP.Ortswein (kabinety) a jednou jako VDP.Erste Lage (pozdní sběry, ty kategorie jsou definované jinak a nově, ale vína v zásadě odpovídají přívlastkovým kabinetům a pozdním sběrům). Zadruhé se ukázalo, že na kvalitu vín je absolutní spolehnutí. V horkých letech mají Ortsweiny o půl procenta víc alkoholu a o chlup plnější projev, v chladnějších letech míň alkoholu a lehčí projev. Ale celkový odrůdový projev, čistota i ladění poměru kyselin a plnosti zůstává konstatntní. A zatřetí se objevila nová nečekaná hvězda bedýnek, Sauerův Müller-Thurgau Ortswein. Když jsem Sauerově milerce zpočátku propadl sám, nečekal jsem, že to se mnou bude sdílet tolik lidí. V posledních dvou letech dělala základní milerka skoro 30 procent dovozu, překonala i Silvaner. Nedosti na tom, když teď v březnu někteří nedočkavci psali „Kdy bude Sauer?“ formulovali to jako „Kdy bude nová milerka od Sauera???“ Když jsem v prosinci soukromě otvíral poslední lahev milerky 2021, bylo to trochu jako „schválně jestli bude pořád stejně dobrá jako na jaře?“ Byla!

Od roku 2020 má Weingut Horst Sauer v německé vinařské ročence Gault & Millau čtyři hrozny (z pěti možných), jako potvrzení příslušnosti k německé špičce. Hospodaří na vápencových vinicích s pozůstatky schránek druhohorních mořských živočichů (v Německu se tomu říká Muschelkalk a zkamenělé ulity najdete v degustačních halách většiny escherndorfských vinařství). Horst Sauer už odešel „na odpočinek,“ což v praxi znamená, že si pro sebe vyhradil sladká vína, a všechno ostatní řídí jeho dcera Sandra. Vína jsou ukázkově suchá (v Německu se říká Frankentrocken, suchý jako Franky), vynikají čistotou a precizním zpracováním. Většina vín kvasí a školí se v nerezových tancích, základní vína (Ortswein) předvádí odrůdu, Erste Lage zdůrazňují vinici. Před rokem jsem v záchvatu poetické inspirace přirovnával Ortswein k haiku nebo k sonetu, Erste Lage k celovečernímu filmu.

Pokud jde o ceny, stalo se, co jsme čekali: vína zdražila o deset až jedenáct procent. Dobrá zpráva je, současný kurz EURO přeje dovozům a větší část zdražení pokryje. První kalkulaci cen (kromě základní milerky) jsem ponechal stejnou jako před rokem. Objednávejte dříve, než se kurz změní!

Bedýnka A
2022 Esherndorfer Muller-Thurgau trocken – 360 Kč
2022 Esherndorfer Silvaner trocken – 390 Kč
2022 Esherndorfer Riesling trocken – 390 Kč
2022 Escherndorfer Fürstenberg Miller-Thurgau trocken – 450 Kč
2022 Escherndorfer Lump Silvaner trocken – 560 Kč
2022 Escherndorfer Lump Riesling trocken – 560 Kč
celkem 2710 Kč

Bedýnka B, jen Ortswein
2x 2022 Esherndorfer Muller-Thurgau trocken – 360 Kč
2x 2022 Esherndorfer Silvaner trocken – 390 Kč
2x 2022 Esherndorfer Riesling trocken – 390 Kč
celkem 2280 Kč

Bedýnka C, jen Erste Lage
2x 2022 Escherndorfer Fürstenberg Miller-Thurgau trocken – 450 Kč
2x 2022 Escherndorfer Lump Silvaner trocken – 560 Kč
2x 2022 Escherndorfer Lump Riesling trocken – 560 Kč
celkem 3140 Kč

Bedýnka D, to nejlepší
2021 SEHNSUCHT Silvaner trocken – 720 Kč
2021 Silvaner GG Am Lumpen – 920 Kč
2021 Riesling GG Am Lumpen – 920 Kč
celkem 2560 Kč. Jak vidno, v nejvyšším segmentu došlo dokonce ke snížení cen!

SEHNSUCHT je mix sylvánů ze dvou Erste Lage (Fürstenberg a Lump), školený v barikových sudech. Původně jsem k němu měl hodně rezervovaný vztah, ale v loňském roce mě mix německé čistoty, franckého Silvaneru a barikových sudů začal bavit. Am Lumpen je vinice klasifikovaná jako Grosse Lage, čili obdoba burgundských Grand Cru.

Jsou možné jakékoli vlastní sestavy za předpokladu objednávky alespoň šesti lahví. Ceny jsou včetně dopravy Českou Poštou jako Balík na Poštu, v Praze po domluvě víno přivezu. Přihlášky prosím do čtvrtka 6. dubna, v týdnu po 10. dubnu už chci víno přivézt a do konce dubna rozvézt a rozeslat. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *