SKB 120 – moselské ryzlinky Karl Erbes na Vánoce

Už tradičně chci zakončit rok bedýnkou moselských ryzlinků z vinařství Karl Erbes. Vzal jsem si s sebou do toskánských Mazzantic krabici vzorků k přechutnání (viz úvodní fotka), ještě o nich něco zveřejním. V zásadě to vypadá tak, že od první červencové degustace a dovozu se vína hodně sladila a potvrzují se první jarní recenze, ve kterých se 2022 popisoval jako „klasický ročník.“ První ohlasy vyzvedávaly hlavně kabinety, ale teď v listopadu vyzrály do krásy i pozdní sběry.  

Krátká rekapitulace, kterou stálí čtenáři mohou klidně přeskočit. Weingut Karl Erbes sídlí v moselském Ürzigu a má pouhých šest hektarů vinic, všechny pravokořenný Riesling a všechny v pěší vzdálenosti od sídla (některé jsou fest do kopce a je to náročná procházka, pravý test fyzické zdatnosti). Ročně vyrobí asi 40 tisíc lahví vína. Tradičně sbírá ocenění v německých ryzlinkových soutěžích a v české Prague Wine Trophy (pobavilo mě, že medailí z PWT si všiml i erdenský konkurent Christian Hermann. Když jsem si tam v červenci kupoval krabici vzorků, sám komentoval Erbesovy medajle z Prahy a když jsem se přiznal, že ta vína v Praze přihlašuju já, hned měl víc času na povídání). Kromě úspěchů na soutěžích má Weigut Karl Erbes *** tři hrozny v nejprestižnější německé vinařské ročence Gault & Millau a čtyři hvězdy (z pěti možných) v dalších dvou ročenkách, Eichelmann a Vinum.

Dovážím Erbese od roku 2012 a za tu dobu se vína postupně posouvala. Už od ročníku 2013 začalo vinařství omezovat filtraci a síření (sladká vína se samozřejmě síří dál), ale hlavně postupně přešlo na spontánní kvašení, tedy bez přidávání selektovaných kvasinek. Pro mě to je důležitý indikátor toho, jak čistě vinařství pracuje ve vinici: deklarace o organickém nebo biodynamickém hospodaření ve vinici nemají na velkých vinicích jako je Würzgarten, Treppchen nebo Prelát velký význam, protože vinař má obvykle tři až šest řádků a bio/nebio podstatně ovlivňují sousedi na vedlejších řádcích. Spontánní kvašení znamená, že ve vinici žijí (přesněji… rostou) kvasinky schopné kvašení, že je žádná chemie nezahubila. A říká se, že obnovení přirozených kvasinkových kmenů ve vinici trvá několik let po vysazení chemie.

Tím se oklikou vracím k poslednímu moselskému ročníku 2022, který vinařství Karl Erbes lahvovalo až v červenci. V blahých předkovidových dobách se lahvovalo už v březnu, aby se vína mohla předvést na německém vinařském veletrhu Prowein. Stefan Erbes tehdy tvrdil, že je to vstřícný krok k zákazníkům, a že by ryzlinkům prospělo pozdější lahvování. Postupně začal některá vybraná vína lahvovat později (červen), omezil účast na veletrhu kvůli Covidu a ročník 2022 nalahvoval až v červenci. Tvrdil, že vína kvasila pomalu a kvašení nedoběhlo na požadované hodnoty zbytkového cukru dříve. To se zdá potvrzovat i fakt, že spousta dalších moselských vinařství dala k dispozici vzorky pro degustace až v létě. Čas ukáže, jak budou vyzrávat vína, která dlouho kvasila, a zda se pozdní lahvování stane běžným i v dalších letech nebo ne.

Už jsem psal, že odborné recenze dávaly největší pozornost z ročníku 2022 klasickým kabinetům. To v případě Mosely znamená sladkým kabinetům. Leč nezoufejte. Sladký kabinet z Ürziger Würzgarten 2022 dostal na Prague Wine Trophy krásných 93 bodů (a to poroty PWT v minulosti šetřívaly body), kabinet z Erdener Treppchen jsem chutnal v červenci jen ze sudu a byl jsem nadšený. Od července se hodně zlepšily i suchý a polosuchý kabinet z Würzgarten a baví mě i oba suché pozdní sběry z Würzgarten a z Treppchen. Prostě klasický ročník: kdo má rád suché ryzlinky, bude spokojený se suchými, kdo má rád sladké, bude nadšený :-)

Čistě jen pro sdílení s pravidelnými zájemci dám seznam vín, která chci tentokrát přivézt, od nejsušších ke sladkým:
2021 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut
2022 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett trocken
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb
2022 Erdener Treppchen Riesling kabinett
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese
2022 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese
protože mnozí z vás volí vlastní výběry (například typu 6x Erdener Treppchen kabinett). Následně z nich sestavím několik nabídek, aby to ostatní měli jednodušší.

Bedýnka A, klasika
2022 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 390 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett – 390 Kč
2022 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett trocken – 450 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb – 450 Kč
2021 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut – 490 Kč
celkem 2620 Kč

Bedýnka B, suchá
2x 2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett trocken – 390 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb – 390 Kč
2022 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 450 Kč
2021 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut – 490 Kč
celkem 2560 Kč

Bedýnka C, doporučená a sladká
2x 2022 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 390 Kč
2x 2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett – 390 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese – 450 Kč
2022 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese – 490 Kč
celkem 2500 Kč

Bedýnka D, Skleničkův výběr
2022 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 390 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett – 390 Kč
2022 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese – 490 Kč
2021 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut – 490 Kč
celkem 2 660 Kč

Pravidelní účastníci to už znají: ceny jsou včetně dopravy za předpokladu objednávky šesti lahví (nebo víc), sestavy můžete libovolně měnit (po domluvě, tedy s výhradou dostupnosti vín). Doprava s Českou Poštou jako Balík na Poštu (s vyzvednutím na Poště), v Praze po domluvě přivezu do práce nebo domů. Rozvoz a rozesílka nejpozději v týdnu po 11. prosinci, ale spíš o týden dříve, od 4. prosince, přihlášeným včas oznámím. Objednávky prosím do pátku 24. listopadu. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *