Podzimní svátky karbonické macerace

Vánořní stromečky zatím v italských hypermarketech nevidím, ale jako první vlaštovka Vánoc se objevily hromady Panettone. To jsou vpodstatě italské vánočky – soudím podle toho, že v Čechách se prodávají jen na Vánoce (Kaufland). Tvarem jsou blíž bábovce, ale těsto je vánočkové a typicky obsahují spoustu rozinek a kandovaného ovoce. Na fotce je Panettone klasického rozměru (kilo za 3,90 EUR). S mandarinkovým džemem mám snídaně nejmíň na týden. (Edit: ten výborný džem ze sicilských mandarinek jsem nakonec snědl dřív než Panettone.) 

Italské supermarkety se taky vezou na vlně podzimních oslav karbonické macerace. Hned u vchodů je výstavka několika druhů Vino Novello 2023 v cenách od tří EURO výš. Kazdoročně vymýšlím posměšné poznámky o Svatomartinských a Beaujolais Nouveau, ale nakonec podlehnu a něco koupím. Před rokem z čiré zvědavosti, jak vypadají mladá vína v Toskánsku, letos jsem si dokonce vybral Vino Novello s logem známého vinařství a nejvyšší cenou široko daleko (7,90 E). A mají to dost dobré.

Vino Novello 2023 IGT Toscana, Carpineto
Velký výrobce z Chianti s vinicemi v Montepulcianu, Montalcinu i Maremmě, víno koupené v diskontním řetězci. Ve skleničce je rubínově červená barva s fialovým odstínem, na nose málo intenzivní vůně fialek a mladého vína, trochu lesního ovoce jako příznak Sangiovese (nikde se to nepíše, ale předpokládám, že to je Sangiovese). Málo intenzivní, ale čisté. V chuti lehký projev, jemná kyselina, tenké tělo se stejnými projevy jako ve vůni, 13% alkoholu. Nic světoborného, jen krajně jednoduché víno s patrnými projevy karbonické macerace, ale s pěknou čistotou, hladkým projevem bez rušivých dojezdů, prostě jako oslava nové sklizně rychlokvašeným vínem úplně v pořádku.

Chénas Les Brureaux 2022, Chateau de Durette
A pro srovnání klasické Beaujolais, víno vyrobené taky karbonickou macerací, ale bez velkého spěchu. Tedy s krátkým ležením na kvasničních kalech v betonovém tanku. Už barva signalizuje, že půjde o serióznější počin. Je temnější, rudofialová s kávovým odstínem. Na nose je jen o kousek důraznější v intenzitě, v zásadě podobný projev s fialkami a červeným ovocem. V chuti je to už poznat jasně, Chénas má strukturu a chutě proběhnou pusou jako v krátkém filmu, počínaje ostřejším projevem kyseliny, svěže ovocným tělem, stopou těkavek a lehkým taninovým pohlazením v závěru. Ani Chénas není nějak složité víno, ale ve srovnání s mladým Novello je o třídu výš: má hloubku, duši, a vypráví příběh.

Připomínám novou vánoční ryzlinkovou bedýnku z ürzigského vinařství Karl Erbes. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *