Colle Cupo a Bizzarro z Abruzza

Už to brzy budou dva roky od dovozu abrzuzských vín Barone Cornacchia. Schovával jsem si pár jejich lahví na veřejné degustace, ale s podzimní vlnou koronaviru jsem degustační plány zrušil a držím se doma. Odposlechnuté historky „šli jsme na pivo a teď jsme všichni pozitivní“ mi zatím dávají zapravdu :-) Při oblíbené zimní hře, koukání do mapy a hledání ubytování tisíc kilometrů od domova jsem zjistil, že do šesti kilometrů od vinařství Barone Cornacchia sídlí i Pepe Emidio a Illiminati… s blížícím se jarem se nabízí možnost opakování dovozu, takže otvírám první Montepulciano.  

Podle mých starých poznámek jde o směs 60% Montepulciana d’Abruzzo, 30% Cabernetu Sauvignon a 10% Merlotu. 18 měsíců ve středně velkých sudech (550 litrů) a na trh jde až po dalších osmi měsících v lahvi. Biocertifikát je v této souvislosti úplně nadbytečný: když jsem se na jaře 2020 rozhodoval o dovozu, přečetl jsem si pár informací o podnebních podmínkách v Abruzzu a usoudil jsem, že to je ráj pěstitelů vína. Tam by mohl používat chemii ve vinici jen naprostý pitomec a lůzr.

Colle Cupo 2016 Controguerra Rosso DOC, Barone Cornacchia
Směsi s kabernetem a Merlotem vnukají podezření na globalizaci a snahu zalíbit se na exportních trzích, ale první dojem po otevření byl, ohlazené Montepulciano. Na můj vkus dává Montepulciano hodně extraktivní, robustní a nabušená vína, takže lehké ohlazení kabernetem se mi líbí. Ve skleničce je temnější rudá s fialovým odstínem, na nose fialky, jód, mořský vzduch, červené peckoviny. V chuti docela lehké (alespoň vzhledem k očekávání, které jsem měl), výrazně minerální a herbální, ohlazené, třešňové a marcipánové s pěkně zakomponovaným kořením – skořice, lékořice. Lehké a jemné taniny v závěru. Kyselina nevystupuje ani nechybí, víno má ještě dost svěžesti. 14% alkoholu. Podle mého odhadu se víno ohlazuje a harmonizuje a ještě asi pět let bude výborné. Celkový projev je pro nás trochu exotický, dominují herbální a kořenité tóny, ale není to taková divočina jako čisté Montepulciano. Druhý den v otevřené lahvi o stupeň harmoničtější, celistvější, ohlazenější. Za mě výborný a podle starých poznámek tady se zlepšilo. S pizzou se salsicciou a cibulí dobrý (vyzkoušeno), představuju si to ještě lepší s hráškovým nebo houbovým risottem.

Aby toho nebylo málo, přidal jsem další den Vizzarro 2015, Colline Terramane DOCG, nejlepší Montepulciano d’Abruzzo Barone Cornacchia. Pochází ze stejnojmenné vinice (Vizzarro), o které legenda tvrdí, je to je ve skutečnosti Bizzarro, protože v italských středověkých textech se (prý) B a V běžně zaměňovalo. Vinice se v rodině dědí už od konce patnáctého století.

Ve skleničce je temně rudá barva s kávovým odstínem, na nose mořský jód, fialky a třešně, červené peckoviny obecně, kokos a sudová aromata. Svěží a energické, a jak jsem včera psal, že Cabernet Sauvignon Montepulciano zjemnil a uhladil, tak už začínám pochybovat :-) Vizzarro je čisté Montepulciano a žádné zjemňování evidentně nepotřebuje. V chuti je to od počátku slané, s červenými peckovinami, třešňové a višňové, živé, ohlazené, svěží s pěknou kyselinou. Setkání s mladými víny z odrůdy Montepulciano bývá někdy jako když potmě narazíte do zdi, ale Vizzarro 2015 už přešlo do nečekaně lahodného a přístupného stadia. Hladké taniny, slaný a jemně kořenitý závěr. Kultivované, elegantní, i přes 14,5% alkoholu krásně pitelné. Rok staré srovnání se Zannou 2001 od Illuminati ukazuje, že pro vynikající Montepulciano není dvacet let žádný věk, tahle vína jsou udělaná na dlouhou archivaci. Krása!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *