Kdo řídí svět?

Karel Gott to věděl a nebál se to říkat: svět řídí Illuminati! Už od roku 1890, kdy podle webu Nicolo Illuminati založil na kopcích u abruzzského města Controguerra své vinařství. V současnosti je řídí jeho pravnuk Dino Stefano a vinařství patří do nejužší abruzské špičky.

Abruzzo, to je především Trebbiano, Pecorino a Passerina v bílých odrůdách a Montepulciano v modrých (plus Merlot a Cabernet Sauvignon v nových časech). Za mě jsou především Pecorino a Passerina dosud neobjevené odrůdy, nebo jinak: moc mě baví a jsem jejich fanoušek. Controguerra, kde síldlí vinařství Illuminati, je vzdušnou čarou asi pět kilometrů od Torano Nuovo, odkud jsem loni přivezl vína Barone Cornacchia. Aktuálně je web Illuminati nedostupný, takže přeskočím obvyklý výcuc základních informací. V zásadě asi platí to, co jsem napsal v červnu o Barone Cornacchia: přírodní podmínky pro pěstování révy jsou v Abruzzu tak dokonalé, že jen úplný pitomec by ve vinicích používal chemii. I bez podrobnějších informací předpkládám nějakou formu bioprodukce.

Podařilo se mi ve výprodeji www.chovan.cz získat jednu lahev Zanna 2001, což je jejich nejlepší Montepulciano, pěstované v denominaci Colline Terramane. Dokonale patinovaná etiketa je na hranici čitelnosti, korek jsem vytahoval nadvakrát, ale k mé velké úlevě bylo víno naprosto v pořádku. Osobní poznámka: po červnovém dovozu Barone Cornacchia jsem došel k názoru, že mě moc nebaví základní vína z odrůdy Montepilciano d’Abruzzo (teď jsem si pro srovnání otevřel základní Montepulciano 2018 od Barone Cornacchia a vlastně mě to baví – asi důsledek toho, že jsem si už nastavil hubu i hlavu na Montepulciano), ale moc mě bavila jejich střední a vyšší třída, Vigna Le Coste a Vizzarro.

Vizzarro papírově odpovídá Zanně, ale měl jsem jen aktuální ročník 2015 a byl jsem zvědavý, kam se takové víno může vyvinout za patnáct let. Koncentrace naznačovala, že ta vína jsou dělaná na extrémně dlouhou archivaci, ale bez zkušenosti jsou podobné odhady bezcenné. Letmý přehled o abruzzských vínech ukázal, že se podobná třída prodává cca za 750 Kč. Za Zannu 2001 jsem dal 900 Kč a to mi vzhledem k patnáctileté archivaci přijde jako výborná koupě (píšu poté, co jsem prvním douškem škrtnul možnost korkové vady nebo oxidace, největší strašáky archivních lahví).

Zanna 2001 Montepulciano d’Abruzzo Colline Terramane DOC, Illuminati
Podle informací dovozce je to 100% Montepulciano kvašené v nerezových tancích (včetně malolaktické fermentace). Potom se víno školí asi dva roky ve 25 hektolitrových sudech. Střídmá elegantní etiketa a celokorek, který vydržel odhadem 16 roků. Ve skleničce je temně rudá s granátovým odstínem, na nose hluboká vůně s převládající lékořicí a ostružinami. Po ohřátí a provzdušnění červené peckoviny až do švestek, alkohol pomáhá parfémovému aroma. V chuti je to exotická krása, lékořice a středomořské koření, ostružiny a hebké třísloviny připomínající santálové dřevo. Úplně suché se spoustou svěžesti a energie, na etiketě je 13,5% alkoholu. Nechce se mi to věřit, ale možná byl rok 2001 v Abruzzu stejně skromný jako ve střední Evropě. Přes odrůdu a taniny víno působí lehčeji, než jsem očekával. Krásně se pije, Zanna má půvab a eleganci, nepůsobí robustně ani utahaně, a vlastně ani nijak přehnaně luxusně, abych se musel obviňovat, že jsem utekl ze své komfortní zóny. Bože, Itálie mě láká :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *