Chardonnay a Gamay, dvě netypická Beaujolais

BL P1400545 B Blanc Prestige

Cuvée Blanc Prestige 2017 Beaujolais Villages AOC, Chateau de Durette
Začnu prémiovou nebo výběrovou verzí Chardonnay z Beaujolais. Jak už jsem tady několikrát psal, Chardonnay z Beaujolais Villages (nejsem si jistý, zda to platí i o jižní části Beaujolais, ale určitě o severní části Beaujolais blízko Maconu) se může zatřídit i jako Bourgogne Blanc. Místní patrioti používají označení Beaujolais Villages, přestože prodejnější (včetně vyšších cen) by zřejmě bylo označení Bourgogne Blanc.  

Robustní burgundská lahev, poctivý celokorek a krajně zjednodušená etiketa. Ve skleničce světle žlutá citronová barva s teplým odstínem. Na nose zralé až přezrálé citrusy a lehce dubové dřevo. V chuti hodně vyrovnané, s vyšší koncentrací, olejovité a bez výrazné kyseliny. Víno má poměrně likérový, alkoholový projev s potlačenou kyselinou a hodně čistým projevem. V závěru se pěkně přiznává barikový sud, ale něco mi tam chybí… kyselina! V Durette zřejmě nechali proběhnout jablečnomléčné kvašení, což posunulo celkový projev někam mimo typické a očekávané vlastnosti. Jestli je to dobře nebo špatně, to je na každém konzumentovi. Za mě je to špatně, protože víno je hlavně tradice a kultura a v tomto případě má víno o zajímavou a oceňovanou vlastnost míň. Na druhou stranu, je to čisté a výborně pitelné (i když raději dobře vychlazené!).

BL P1400582 Bulles Rosés
Bulles Rosés Brut, Chateau de Durette
Růžové bubliny z odrůdy Gamay čili šumivé Beaujolais! Barva svádí k lascivnímu titulku oranžové bubliny, i když na obrázku foceném za soumraku jde do červené. Je to růžovka s cibulovým tónem, zcela bez souvislosti s diskusemi o oranžových či jantarových vínech je ta barva nejsnáz popsatelná jako oranžová. Dál už nemá moc smysl plýtvat důvtipem nebo fantazií, vínu není co vytknout, ale ani co chválit. Plusy: je to technicky bezvadný Crémant (ale není zatříděný jako Crémant kvůli odrůdě), precizně provedený, suchý, lehce (ne přehnaně) ovocný s pěkným drobným perlením. V závěru trochu zemitý až (příjemně) natrpklý. Má prostě všechno, co byste od sektu se sekundárním kvašením v lahvi měli požadovat, ale (začínají minusy) nemá nic navíc. Ledaže byste za plus považovali odrůdu Gamay, ze které se sekty moc nedělají a ujížděli na raritách. Sekt je téměř perfektní v technickém smyslu, není co vytknout, ale nenašel jsem nic navíc. Za sebe bych snesl víc kyseliny, víc ovoce, prostě nějaký bonus, protože technicky čistě provedené víno je dnes prakticky povinnost, ne důvod k jásání. Na druhou stranu, v bedýnkách bylo za 310 kaček, takže i cena je průměrná. Rozhodně jsem při degustaci netrpěl a nestěžuju si.

BL Hauller Tonnellerie UPR

Závěrečné připomenutí: uzávěrka a objednávka alsaských bedýnek z Bednářova sklepa (La Cave du Tonnelier) Famille Hauller se blíží, ve středu víno objednám. Kdo se ještě chcete přidat a objednat alsaský Riesling, Sylvaner, Pinot Noir nebo Gewurztraminer (abych vyjmenoval hlavní trháky), neváhejte! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *