Beaujolais počtvrté a úplně jinak! Když jsem jel v únoru 2015 do Beaujolais, chtěl jsem najít vinařství s pěti až šesti Cru Beaujolais a složit bedýnku z nich. To se povedlo jen napůl. Nejméně dvě taková vinařství jsem našel, ale jedno mělo vyšší ceny a druhé slabší kvalitu, než bych si přál. Nakonec jsem přivezl dvě vinařství, která se specializují na Morgon a Moulin-à-Vent. Později mě nahlodaly poznámky Kermita Lynche tady o původním charakteru vín z Beaujolais. Teploty v poslední dekádě (a um vinohradníků) vyrostly natolik, že červené Beaujolais s 11% alkoholu už je asi minulostí, ale stejně jsem při ochutnávání nových vín hledal lehkost a hravost, o jaké psal Lynch.
Snad se mi to splnilo loni na jaře na degustaci Chateau de Durette. Je to poměrně mladé vinařství s netypickou historií. Belgický obchodník Jean Joly (na horní fotce ukradené z webu) si na dovolené ve Francii vyhlídl dům v Régnié. Nabídl několika přátelům, aby se přidali (koupí okolních vinic). S jejich pomocí v roce 2006 koupil a zrekonstruoval dům i vinice. V roce 2007 koupil výrobní technologii, pneumatický lis a kvasné nádoby. V září 2007 sklidil první hrozny ve čtyřech beaujolaiských apelacích. V dubnu 2008 poprvé lahvoval víno a Chateau de Durette bylo na světě. Podle degustace vín hádám, že najal enologa s tradičním názorem na vína z Beaujolais. V červnu se k dobrodružství přidala další rodina a koupila několik parcel v Morgonu. Chateau de Durette se dodneška rozšířilo na 30 hektarů.
O Beaujolais jsem na blogu psal často, základní informace jsou tady. 18 tisíc hektarů vinic na šedesáti kilometrech mezi Maconem a Lyonem. Odrůdově čisté Gamay plus něco málo Chardonnay. Karbonická macerace ve velkých tancích (obvykle betonových) a dlouhodobě zkažená pověst díky Beaujolais Nouveau a několika skandálům se špatným (=podvodným) značením vín. Ano, něco nám to připomíná :-) Ale taky díky nízkým cenám a starým výsadbám ráj pro ty milovníky vína, kteří se nespokojí s první nabídkou v supermarketech a hledají něco lepšího – díky silnému hnutí usilujícímu o zvýšení kvality vína se v Beaujolais dají najít vynikající vína za dobrou cenu.
Na jaře 2018 jsem s exportním ředitelem Chateau de Durette Markem Theissenem přechutnal šest jejich vín, z nich jsem sestavil první bedýnku. Všechna ta vína jsou typická pro Beaujolais. Některá jsou jednoduchá s převažujícím ovocným projevem, jiná jsou vrstevnatější a složitější, s rafinovanou vůní, noblesní chutí a jemnými taniny. U jednoho z nich mám neutrální komentář, u pěti pochvalné poznámky. Je to šest různých Cru Beaujolais, ale není to jen přehlídka typických vlastností jednotlivých Cru. Každé víno je z jinak starých výsadeb a každé bylo ve sklepě zpracováno trochu jinak, takže výsledný projev se liší i zásahem sklepmistra. S odkazem na poznámky o tradičním charakteru Beaujolais vyzvednu lehké Côte de Brouilly Courtoise a ovocné Régnié (vzhledem k cenám by 6x Régnié byla výborná bedýnka :-), naopak Fleurie En Voluet působilo rafinovaně a elegantně. Závěrečné Chénas Fidelité je nádhera :-)Tady je úvodní sestava neboli Bedýnka A:
Régnié Vieilles Vignes 2017 – 250 Kč
Côte de Brouilly „Courtoise“ 2017 – 260 Kč
Juliénas „Les Mouilles“ 2018 – 320 Kč
Moulin à Vent „Les Gimarets“ 2017 – 320 Kč
Fleurie „En Voluet“ 2017 – 320 Kč
Chénas „Fidelité“ 2017 – 330 Kč
Šest Cru Beaujolais celkem za 1 800 Kč.
V ceníku má vinařství asi dvacet položek, z těch zbylých a neochutnaných jsem sestavil dvě trojice. Nabízím je s rizikem neznámého a neprověřeného, poháněný jen vlastní zvědavostí. S Chardonnay z Beaujolais (označeným jako Beaujolais Villages Blanc) mám sice omezené, ale bezvýhradně dobré zkušenosti. A na sektu za cca tři stovky se nedá moc prodělat.
Bedýnka B
Régnié Exception 2017 – 320 Kč
Beaujolais Villages Blanc 2017 Prestige – 360 Kč
Morgon Hommage 2017 – 370 Kč
celkem 1050 Kč
Bedýnka C z levných lahví
Crémant de Bourgogne Brut (Chardonnay) – 330 Kč
Sekt Bulles Roses (Gamay) – 310 Kč
Beaujolais Villages Blanc (Chardonnay) – 250 Kč
celkem 890 Kč. V případě objednávky obou půlbedýnek B+C bude cena rovných 1 900 Kč.
V úterý mi přijede do Prahy na dvě ryzlinkové degustace moselský vinař Stefan Erbes (mám dvě místa po odhlášených na úterní degustaci se slevou za sushi :), ale vaše bedýnkové přihlášky budu pozorně sledovat a v pondělí 4. února chci víno objednat. Doprava se může protáhnout, ale nejpozději v týdnu po 25. únoru chci vína rozvážet a posílat. Pravidelní účastníci to už znají, ale rád uvítám i nová jména: budu zase potřebovat vaše přihlášky a zálohy. Ceny jsou kalkulované včetně posílání Uloženkou. Kdo byste chtěli víno dostat jako balík České Pošty, musíte si připlatit za poštovné (190 Kč). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví). Těším se, že se zase přidáte! Přihlásit se můžete tady.