Velký Sylván, velký Lump

BL P1400603 2016 Silvaner Am Lumpen
Můj vztah k degustaci Velkých Vín, zejména těch označených jako Grand Cru, se postupně vyvíjel. Zpočátku jsem se ostýchal a otevření lahve neústupně odkládal. Čekal jsem na vhodnou příležitost a žádná mi nebyla dost dobrá. Taky jsem čekal na vhodnou návštěvu, se kterou bych se rozdělil, ale několik pokusů mi ukázalo, že tohle je slepá ulička. Návštěvy na to vesměs nejsou zvědavé a neocení to, některé pokusy skončily skoro trapně.   

V poslední době jsem metodu odkladů opustil a zavrhl. Ne že by mi přibylo odvahy, vlastně je to naopak. Rozhodujícím popostrčením směrem k velkým vínům byla jedna loňská degustace. Stáli jsme s vinařem u barpultu a probírali, co všechno se stalo za dobu, co jsme se neviděli. „Znal jsi starého pana H?“ zeptal se mě a já jsem jen zavrtěl hlavou. Vinařství bylo ve vedlejší vesnici a já znal jen syna. „Tak v zimě umřel. Bylo mu pětašedesát.“ Nezdrtilo mě to, vůbec jsem ho neznal. „To byl ještě mladík!“ řekl jsem a pomyslel na všechna vína, která syslím doma. Do pětašedesáti není daleko.

BL P1390745 Stůl

V listopadu jsem se osmělil a připsal do objednávky escherndorfských Sylvánů krabici Grosses Gewächs, obdoby burgundských Grand Cru. Nečekal jsem, že by to moc lidí chtělo, ale byla to už třetí objednávka a chtěl jsem si udělat radost. O víkendu jsem zjistil, že mám jen dvě lahve. Jednu dostal kamarád jako dárek k velkému nákupu, jedna padla na VLSD (Velké Listopadové Sylvánské Degustaci), dvě si teď koupil bedýnkář, který franckým Sylvánům zřejmě propadl. Byl nejvyšší čas udělat si radost :-)

BL P1360609 Escherndorf shora

Am Lumpen je netypická vinice, pět malých Lumpů (kapesníčků) rozházených po vinici Escherndorfer Lump. Dokonce spolu nesousedí, ale všem pěti dohromady se říká Am Lumpen a mají status Grosses Gewächs. Na pěti kouscích hospodaří pět vinařů, každý na jednom. Egon Schäffer je jedním z pěti. Při první degustaci u něj ve sklepě jsem měl dojem rostoucí koncentrace a intenzity Silvanerů od základního Gutswein (jakostka) přes Ortswein (Village apelace) a Erste Lage (Premier Cru) až po Grosses Gewächs. Ortswein je typický odrůdový suchý Sylván se silnou kyselinou, citrusy a travnatým projevem, mineralitou a závěrečným kořenitým štychem. Erste Lage bylo robustnější a s důraznou mineralitou, Grosses Gewachs mělo minerality jaksi až moc na člověka, který byl v Escherndorfu poprvé. Schäffer dělá z Am Lumpen Silvaner i Riesling. V obou se tak důrazně prosazují minerální chutě, že vína mají víc společného než rozdílného. Vinice je někdy silnější než odrůda. (Silvaner Rocks! O franckých Silvanerech psal před dvěma lety na Skleničkově blogu nejčastěji citovaný Master of Wine Andrew Jefford tady, doporučuju skouknout krásný fotky!)

BL P1340289 Egon Schaffer

Celý rok jsem nezatoužil po Silvaneru Grosses Gewächs. Bavily mě lehké, minerální kabinety a robustnost Am Lumpen na mě byla přílišná. Ta vína bylo snadné obdivovat, ale byla poněkud nepřístupná… Při každé návštěvě jsem to zkoušel a hranice se posouvala, až v listopadu jsem se odvážil. Možná jsem se franckými Silvanery propil k maturitě, ostatně jsem kdysi s oblibou tvrdil o Burgundách, že by neměl vyhazovat peníze za Grand Cru někdo, kdo od sebe naslepo nepozná Vosne a Santenay (ale zrovna tihle to většinou dělají).

BL P1400588 2016 Silvaner Am Lumpen

2016 Silvaner GG Am Lumpen 1655, Egon Schäffer
Při nákupu mi trochu kazilo radost, že zrovna letos Schäfferovi změnili ambaláž u několika vín. Zrovna GG Am Lumpen není v tradičním franckém Bocksbeutel, ale v klasické burgundské lahvi se šroubovacím uzávěrem. Když jde o Silvanery, jsem pro Bocksbeutel!

Ve skleničce je nazlátlá žlutá barva, na nose květiny, zralé citrusy a žluté ovoce. Na Sylvánské skutečně hodně zralé, žádný tenký citron a tráva, ale bohatá zralá vůně. Typická německá čistota zůstala, jen složení vůně je bohatší, má víc složek. V chuti hodně plné s pěknou, ale ne přehnanou citrusovou kyselinou a zralým ovocným projevem. Kulaté, harmonické, svěží a jen lehce minerální. Moje poznámky o odstavec výš už neplatí, ovoce i mineralita jsou perfektně sladěné, ovoce hodně vyzrálé, možná s lehkým dotekem botrytidy. Kdo to říkal, že víno je důležitější než odrůda? Naslepo bych o odrůdě musel hodně přemýšlet (a kdoví, jestli bych našel lehké travnaté tóny v závěru?), ale snad by mě ke správnému určení odrůdy navedla kyselina. Zralostí a vyvážeností nesrovnatelné s čímkoli, co jsem dosud poznal (včetně předchozích ročníků Schäfferova Am Lumpen). 13,5% alkoholu. Za pana Skleničku 93 bodů / 100. Až pojedu do Escherndorfu příště, už budu s nákupem odvážnější :-)

5 thoughts on “Velký Sylván, velký Lump

  1. V tom úvodu jsem se poznal 👍 jestli se mi vrátí na jaře čich a zbystří smysly, všechno vypiju. Příp. komukoliv pomůžu s jeho Grand Cru přebytky!

    1. samé řeči :-) Meteorologické jaro už začalo (psali to na Seznamu!) a můj telefon mi ukázal, že jsi včera byl v Praze. Jak by řekly moje děti:
      Samé lži a pomluvy
      ať se mýval omluví!

  2. je super, že se tam poznáváme, já ještě doplním, že i autor je konzistentní, dnes u kafe … stejný příběh, není možnost vložit emotikon, takže …. palec nahoru, díky Vladimíre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *