Bílé Beaujolais od Janinů

Už jsem tady dlouho nenapsal oblíbenou myšlenku, že vinaři z Beaujolais sice můžou Chardonnay deklarovat jako Bourgogne Blanc (dokonce i Mâcon Villages!), ale opravdoví patrioti v Beaujolais polepí lahve označením Beaujolais Villages Blanc! Cokoli s názvem Bourgogne je obecně lépe prodejné než cokoli s nápisem Beaujolais, takže se na to dívám se zalíbením. Apelační předpisy (= označování vína) jsou v tomhle koutku světa složité a stále se mění. Zrovna minulý týden byly zveřejněné nové korektury, amendace a vylepšení, ale mě to už ani nebaví číst. Začínám být staromilec, nechte mi moje Burgundsko a Beaujolais, jak je znám (= jak jsem na ně zvyklý) a žádné změny.


Beajolais Villages Argiles 2018, Paul Janin
V bedýnkách jsem už měl (a účastníci mohli vyzkoušet) několik ročníků. Po bedýnkách v letech 2015, 16 a 17 následovala pauza. Před rokem jsem dovezl starodávné, lehké, pitelné Beaujolais z Chateau de Durette a letos se vrátil k Janinovi. Klasická burgundská lahev, krásný celokorek. Ad ambaláž, Janin úplně změnil design kartonových krabic, ty nové vypadají skvěle a vzbuzují velké očekávání. Pěkné! Během let se změnilo logo i etiketa, ta současná odkazuje k hlinité vinici (Argiles) místo dřívějšího místa (Jumeaux).

A konečně víno: silná zlatožlutá barva, čiré, zářivé. Na nose zralé citrusy, lehce jablíčka, čistota, vyšší intenzita a plnost. V chuti úplně suché a hodně zralé, slabší kyselina než obvykle (ročník 2018), zralé citrusy a v kyselině ještě spíš jablka. Podle etikety 12% alkoholu, pocitově je alkohol důrazný (a pojí se to s vyšší koncentrací). Patrný je vliv sudu, ale ne nový barik, spíš starší barikové sudy. Kořenitý závěr, zrnitost, minerální závěr. Slušně dlouhé. Celkově zase čistota a vyšší koncentrace, jednoduchá struktura. I přes nižší cenu bych víno na degustaci zařadil mezi (bedýnkové) Montagny Premier Cru Saint Morilles a Mont-Cuchots od Bertheneta. Projevem je mezi nimi, ale je levnější než obě Montagny. To je jasné, Beaujolais!

Koncentrace je v horkých ročnících ošidná vlastnost, ale Janinům se podařilo zachovat slušnou kyselinu a tak má víno jednu velkou výhodu: ke všem popsaným plusům je navíc hned pitelné. Archivace 2-3 roky, ale asi nebude chyba vypít je ještě letos. Několik účastníků, kteří koupili hned šest lahví, si to při troše sebeovládání bude moci vyzkoušet sami. Mně zbylo dvanáct, ale myslím si, že se prázdnin nedočkají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *