Aprílové zprávy

Hrozen modrý 7

Kde jsou ty časy, kdy jsem si aprílové zprávy musel vymýšlet! V samých počátcích blogu jsem nechal pana Viléma Krause zkřížit vinnou révu s dubem, abych vyřadil barikové sudy, další roky už za mě vymýšlení aprílových zpráv obstarávaly autentické zprávy Svazu Vinařů. Letos se urodilo brzy i ve světě…  

Měl jsem za to, že blud o globálním oteplování už byl vyvrácený, ale občas se ještě najdou rezidua. Třeba tenhle článek o vlivu globálního oteplování na vinné regiony. V roce 2050 už budou Burgundsko a Bordeaux (mimo jiné) ztracené. Nic proti tomu, jestli si chcete pro jistotu udělat zásoby vína, ale než propadnete zoufalství, zamyslete se nad názvem webu. Wine Folly.

Pozdní sběr 2

V rámci Vinitaly letos poprvé proběhne soutěž soutěž přírodních vín Víno beze zdí (Wine Without Walls). Přihlášená vína musí splňovat dvě podmínky:
1) obsah veškeré síry (přidané i vzniklé přirozeně kvašením) nesmí překročit 40 mg/l
2) nesmí být použity postupy jako je mikro-oxidace, reverzní osmóza, termovinifikace a další. Kompletně je to tady.
3) třetí podmínka není na webu deklarovaná, ale přihlašovací poplatek má být 125 EUR. Asi nejvyšší ze současných soutěží.
Porotě bude předsedat Alice Feiring, dále tam budou Italové Pietro Vergano a Diego Sorba, Američanka Pascaline Lepeltier a Australan Mike Bennie. Už tradičně v termínu Vinitaly probíhají další anti-Vinitaly přehlídky, zaměřené na biodynamické vinaře, takže můj první dojem přesně vyjádřila jedna z diskutujících na Facebooku: Vinitaly asi má letos navýšený marketingový rozpočet.

Na webu jsem v posledních týdnech sledoval několik diskusí o naturálních vínech, vesměs vyzněly odmítavě k ideologizaci tématu (a s tím spojené separaci od „konvenčních“ vín). Soukromě si myslím, že je to cesta do pekla, víno je (pro mě) univerzální a měřítka pro jeho hodnocení jsou stejná pro všechna vína. Dalo by se to komentovat i rozsáhleji, ale stačí si pozorně přečíst úvodní větu webu soutěže: Komise složená ze zkušených degustátorů, novinářů atd… bude hodnotit vína 1. dubna 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *