Alsaský šeďák z Dambachu

P1200667 Beck Hartweg

Kořist z dubnové ochutnávky ve Francii s Florianem a Mathildou. Mám rád alsaskou klasiku, to je pro mě Pinot Gris s vyšším zbytkovým cukrem a nejlépe s botrytickými tóny, ale vzpomínám si, že jsem si tohle víno vybral na ochutnávce právě proto, že bylo netypické ovocitým projevem.   

Vinařství Beck-Hartweg sídlí v alsaském Dambach La Ville, napůl cesty mezi Strasbourgem a Colmarem. Rodinný rodokmen se dá v Dambachu vysledovat přes 14 generací až do roku 1590, už v té době prý pěstovali révu. Lahvovat víno začali až v roce 1956 a od roku 2009 řídí vinařství Florian Beck-Hartweg. Dambašské vinice jsou převážně na žulovém podloží, vinařství hospodaří na 5,5 hektaru vinic, z toho 1,5 hektaru na Grand Cru Frankstein.  Od roku 2009 má vinařství bio-certifikaci.

P1210573 Pinot Gris 2013 Beck Hartweg

Pinot Gris 2013 Cuvée Prestige, Alsace AOC, Florian Beck-Hartweg

Typická štíhlá zelená pistole a celokorek, 13% alkoholu. Ve skleničce světlá zlatožlutá barva s typickým červeným odstínem, jemná vůně vyzrálého ovoce a lučních květin. V chuti svěží až skoro do perličky na špičce jazyka, neodbouraná kyselina, svěží až zelený projev až do jablek, jakoby tam bylo i trochu Sylvánského :o) Neodbouraná kyselina jablečná mě zaujala už loni ve vínech Laurenta Scheideckera, tady je to ještě nápadnější. Žluté ovoce, plné glycerolem, s travnatým a trochu svíravým závěrem. Čistý, pěkný, ovocitý šeďák – přesto nadále zůstanu fanouškem vyzrálejších a klidně i botrytických šeďáků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *