Lahvované dojmy z Provence

P1210506 2x s jídlem

Už jsem tady psal o dvou základních vínech z Gravennes a dnes to bude jako když přesedneme z Fabie do Octavie a pak i do Superbu :o) Z úvodních fotek je jasné, že jsem při volbě jídla nerespektoval apelační pravidla, pečenou slaninu a rajčata jsem odkoukal v Itálii, ale podle mapy to z Avignonu není daleko do Aosty:o) Leč pojďme na Zemi Dějin…   

P1210421 Terre d Histoire

Terre d’Histoire 2013 Côtes du Rhône Villages AOC, Domaine des Gravennes

Směs Grenache a Syrahu, 13,5% alkoholu. Temná karmínová barva, intenzivní třešňovo-višňový nos s trochou dřeva a zemitosti. V chuti pěkná pichlavá kyselina, peckovité ovoce smíšené se dřevem, jemně kořenité a dlouhá dochuť. Závěr je poněkud sevřený taniny, které s ohřátím vystupují a je lepší víno držet při nižší teplotě. 87-88 bodů/100. Cena ve vinařství 7,50 EUR = asi 210 Kč, v Čechách odhadem 250-280 Kč.

V poznámkách z první degustace v Maconu mám hlavně slova jako „výrazné“ a „důrazné,“ důraznost a koncentraci mi chuť evokuje i doma. Silné, pevné víno, a jestli jsem úvodní Pitchoun charakterizoval jako spontánně chlastací víno, tohle bych si představoval jako seriózní house wine, Vino de la Casa ve vynikajícím podniku. Navíc je to víno se zajímavým výhledem do budoucna, až mu ubude důrazu a přibude harmonie, může to být hodně zajímavé. Teď je to jen lepší střední třída, dá se pít už teď, ale myslím, že do krásy přijde za 6-12 měsíců. Jenže pan Sklenička je ze všech autorit na Rhônu ta nejmenší: postupně se utvrzuju v dojmu, který jsem naznačoval už v předchozím textu. Vína se mi v Maconu zdála netypická, ale byl to omyl. Z předchozích setkání s vesměs levnými víny z Rhôny jsem postrádal hrubší projev taninů, projev vín byl nápadně kultivovaný. Ale ovocný a kořenitý charakter GSM směsek je ve vínech zřetelný a jemnější projev je možná věc širšího trendu evropských vín. Tož tak…

 P1210516 Marie Louisa

Cuvée Marie Louise 2012, Côtes du Rhône AOC, Domaine des Gravennes

Konečně pořádnej korek-celokorek, tlustostěnná bachratá lahev, 13,5 % alkoholu a GSM složení. Nejlepší parcely vinařství a barikové sudy. To už nebude ani Superb, ale rovnou Audi… Ve skleničce temná rudá barva s karmínovými záblesky, na nose vanilka jako podpis barikového sudu a červené ovoce, fialky, vyzrálost.

 V chuti krásně plné, bohaté, vyzrálé a harmonické. Zároveň sebevědomé i pokorné, robustní i jemné. Pevná a zároveň nenápadná kyselina, vyzrálý projev červeného ovoce, pohlazení minerality a jen jemně typického koření. Už teď je barik dobře zakomponovaný do celkového projevu a víno je dobře pitelné, ale zároveň je ještě silné a má před sebou nejmíň pět let, kdy se může zlepšovat. 90 bodů/100. Bernadette Bayon de Noyer mi vysvětlovala, že víno má jméno po její matce. Koresponduje to s žensky jemým projevem, ale zrovna tak by se mohlo jmenovat Femme Fatale…

Cena ve vinařství je 10,50 EUR, asi 300 Kč, u nás by stálo 350-400 Kč. Za 10,50 v Beaune pořídíte sotva základní Bourgogne Pinot Noir. Ve světě vína není žádná spravedlnost: kdyby tahle vína dělal absolvent beaunského Lycée Viticole Luc Bayon de Noyer o 250 kilometrů na sever někde poblíž Beaune, stálo by Cuvée Marie Louise nejmíň pětkrát víc. To bych si asi nemohl dovolit, takže mám štěstí, že nemá vinice v Burgundsku, ale na Rhôně u Avignonu :-) Jeho sobotní mail končil slovy doufám, že se brzo uvidíme v Provence a já mám dojem, že bedýnková Tour de France bude po Beaujolais a Burgundsku pokračovat právě v údolí Rhôny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *