Zweimal von den Terrassen, srdečné pozdravy z Rakouska

Jsou vína, která je dobré vypít zamlada. Základní veltlíny školené v nerezu třeba, pro ty je mladistvá lehkost a svěžest důležitá. Už před rokem jsem propadl trojici základních vín, která vinařství Sepp Moser dělá z kamenitých terasovitých vinic u Dunaje, tedy veltlínu, ryzlinku a Sauvignonu. Sauvignon na lahvování ještě čeká, ale veltlín a ryzlink jsem si už minulý týden z Rohrendorfu přivezl, oba s myšlenkou na blížící se chřestovou sezónu.

P1140004 GruVe Terrassen 2013 Moser

2013 Grüner Veltliner von den Terrassen, DAC Kremstal, Sepp Moser
Typická ambaláž, štíhlá pistole se šroubovacím uzávěrem. Světloučká barva (bledě světlá :o), voňavé do lučních květin s podtónem citrusu a pepře. V chuti lehké, suché a svěží, citrusově travnaté, s drobnou perličkou na jazyku a příjemnou kyselinou, navíc jemně minerální. Odrůdový pepř je skoro znatelnější ve vůni než v chuti (po patnácti minutách ohřátí ve sklence už je to opačně, pepřová chuť se prosazuje. Pro mě raději chladit!) Středně dlouhé a sympatických 12% alkoholu. Mladý veltlín jak má být, a myslím, že do léta se ještě bude zlepšovat! (Na biodynamické hospodaření odkazuje jen logo demeter na zadní etiketě.)

P1130999 RR Terrassen 2013 Moser

2013 Riesling von den Terrassen, DAC Kremstal, Sepp Moser
Stejná ambaláž, o kousek plnější světlá citronová barva. Jemná, ale krásná vůně meruněk a trávy, později se ve sklence rozvinou i těžší tóny kandovaného ovoce. V chuti lehké, suché, s jemnou, nepříliš ostrou kyselinou, nezralými meruňkami a trávou, minerální závěr. Hádám, že za pár měsíců se meruňkové tóny v chuti budou prosazovat víc, ale je zábavné to pít i teď, mladičké. 12% alkoholu.

Už před rokem mě bavilo, jak jsou si ta vína podobná. Polohou čili podobnými vinicemi (mineralita), i rukopisem vinaře (lehkost, svěžest, travnaté tóny v chuti). Ideální vína do gastronomie, typické příklady párování vín s chřestem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *