Žulové svahy 2015 z Montsantu

BL P1390205 Costers del Gravet

Costers del Gravet 2015, Montsant D.O., Celler de Capçanes
Po roce se vracím ke střední třídě vín z Capcanes. Název (zřejmě v dialektu) znamená Žulové svahy. Na webu vinařství se píše o svažité vinici s žulovým podložím, na které rostou všechny tři odrůdy (ve výsledné směsi je 60% Grenache, 25% Cabernetu Sauvignon a 15% Samsó čili Carrignanu). Severovýchodní expozice zajišťuje osvit od časného rána, ale stín už po páté večerní, takže noční teplota hodně klesá proti denní a dává vzniknout vyšším kyselinám. Grenache a Carrignan jsou z výsadeb více než 40 let starých, Cabernet Sauvignon 15-25 let starých. Spontánní kvašení v tanku, 12 měsíců v bariku (nové až dvouleté sudy). 14,5% alkoholu.     Sierra foto_7

Ve skleničce temně rudé s fialovým odstínem, na nose fialky, červené ovoce, lesní vůně s pryskyřicí. Zatím sevřené a s výraznějším projevem sudu. V chuti úplně suché (dokonce ani vyšší alkohol nepodporuje sladkou chuť), zrale ovocné (červené ovoce), vzhledem ke španělským standardům středně plné. Kultivované koření v závěru, mladé taniny, sevřený konec s ohnivou dochutí. Moc pěkné, ale jedním okem čtu loňské poznámky k ročníku 2014, které zdůrazňují, že víno je druhý den jasně lepší. Za mě je víno hodně pevné, sevřené a s otevřením by se mohlo výrazně zlepšit. Upíjím čvrt litru a odkládám na další den.

Předpověď se splnila, druhý den je víno ještě lepší. Ve vůni sice méně intenzivní, ale perfektně sladěné. Fialky a červené ovoce jako včera, pryskyřice se vytratila. V chuti suché s vynikající kyselinou, dokonale zralé (ne přezrálé) se suchými taniny a zajímavým kořenitým závěrem. Středně plné, dokonalé uměřené a nepřestřelené. Mám dojem, že se víno může ještě 5-6 roků zlepšovat.

Do terroirové bedýnky jsem objednal 14 vín. O některých ještě napíšu, ale chci vaši pozornost obrátitt k novým toskánským bedýnkám, postaveným na Vino Nobile di Montepulciano z Gracciana. Podrobnosti jsou tady, přihláška je tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *