Parádní ryzlink z vápence

Dárek od Egona Schäffera z jedné z mých jarních návštěv v Escherndorfu. Na jaře jsem si oblíbil Schäfferovy Silvanery, ale nepřišel na chuť ryzlinkům. Dával jsem to za vinu vápencovému podloží, celý styl pro mě nebyl ani přitažlivý, ani příjemný (v létě jsem ochutnávku moselských ryzlinků a someliér v restauraci je komentoval odmítavě s tím, že dává přednost ryzlinkům z vápence. Musel jsem se držet, abych se nesmál). Ovšem dnešní archivní kousek se vyjímečně povedl. Místo skepse uložím na jeho místo pár zbylých ryzlinků od Schäffera a tři roky počkám :-)

BL P1390218 2010 Riesling Esch Lump Schaffer
2010 Escherndorfer Lump Riesling Spätlese trocken, Egon Schäffer
Klasická francká baňatá lahev a (ve Frankách už také klasický) šroubovací uzávěr. Ve skleničce nazrálá žlutá pampelišková barva, na nose luční květiny, citrusy a tráva, vzdáleně med. V chuti je to vyzrálý ryzlink s medovými tóny, pevnou kyselinou a dobrou svěžestí a čistotou. Citrusy, lípa a téměř krémová textura těla. Středně plné, s kamenitou mineralitou a delikátním kořením v závěru, který přechází do extrémně dlouhé kořeněné dochuti. Úplně suché, což vytváří zajímavý akord s botrytickými tóny. Vyšší alkohol, 13,5%.

Vinicím jako je Escherndorfer Lump ve Frankách říkají Muschelkalk a myslí tím vápenec se zkamenělými ulitami druhohorních mořských šneků. Stejné nebo podobné podloží jako je v burgundském Chablis. Pro mě je to asi první velký Riesling z vápencových půd. Kombinace suchého projevu s botrytidou, krásný kořenitý závěr a dlouhá dochuť z něj dělají velké víno.

BL P1360609 Escherndorf shora

Na závěr prvomájový pohled na Escherndorf z vinice Lump a připomínka nových Komunitních bedýnek nazvaných pracovně Sangiovese na zimu. Vino Nobile di Montepulciano z Gracciana. Podrobnosti jsou tady, přihláška je tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *