Garnacha počtvrté, jíly

Zápisky o poslední ze čtyř vín odrůdy Garnacha: první dojem z degustace je příjemné překvapení. Z listopadu si pamatuju, že jsem jílovitou Garnáču řadil na třetí místo (prosím velmi zjednodušeně, žádný takový žebříček jsem nesestavoval a samotné srovnávání čtyř vín jsem považoval za největší radost), ale tentokrát bych ji posunul na druhé místo s maličkým rozdílem za prvním vápencem. Nemám přímé srovnání s břidlicí (klidně by to mohlo být společné druhé a třetí místo), všechna vína jsem otvíral postupně v průběhu deseti dnů. ARGILA (jíly) si podržela ostřejší středomořský projev s vyšším alkoholem, ale zharmonizovala se k většímu půvabu a možná až eleganci. Není tak okázale ovocná jako břidlice, ale uměřeným ohnivým projevem to taky není žádná Popelka.

BL P1390186 Garnacha Clay Jíly

Pokud jde o technologii, tak redukovaná sklizeň (do 1 kg na keř), kvašení při řízené teplotě v 500 litrových sudech, čtyři měsíce v barikových sudech, platí stejně pro všechna čtyřo vína. Odrůda je Garnacha čili francouzsky Grenache.

La Nit de les Garnatxes 2016 Argila / Clay, Celler de Capçanes
Krásná průhledná temně rudá barva. Na nose sotva-zralé třešně, lesní plody, alkohol a ustupující koření. V chuti masitě ovocné, třešňové, středně plné (spíš lehčí než jsem očekával), teplé taniny a lékořice, tenké ostří koření. V závěru se ohnivá kořenitost mísí se slanou mineralitou, moc pěkný. Proti loňským vzpomínkám je to krásně ohlazené, s příjemnými taniny, krásně pitelné (pozor na 14,5% alkoholu!). Nechával jsem si Argilu na konec (největší favority, břidlici a vápenec jsem otvíral nejdříve) a prozářila mi páteční večer po těžkém týdnu. S touto výhradou (není to bodování na soutěži s vypjatou pozorností a bílým ubrusem :-) myslím, že se víno od listopadu výrazně posunulo, vyhladilo a zlepšilo. Loni jsem napsal, že mi mládí a jistá neučesanost vína brání jít přes devadesát bodů – letos bych směle bodoval přes devadesát.

Pro jistotu dodám samozřejmou věc, totiž že pořadí oblíbenosti (hodnocení) čtyř terroirových Garnáč může mít každý konzument jiné. Na kapsánské  Garnacha Terroir Workshop Line je nejlepší právě srovnávání čtyř vín a odhadování, jak se na kterém víně podepsalo geologické podloží vinice. Nejlépe ve větších skupinách (5+ účastníků) se všemi čtyřmi víny otevřenými současně :-)

Do terroirové bedýnky jsem objednal 14 vín. O některých ještě napíšu, ale chci vaši pozornost nasměrovat k novým toskánským bedýnkám, postaveným na Vino Nobile di Montepulciano z Gracciana. Podrobnosti jsou tady, přihláška je tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *