Zima bez Sangiovese?

BL P1390140 VN Riserva 2013 profil

Když dostanu do Čech paletu vína, hned začnu přemýšlet o tom, co bude příště. U katalánských vín z Capçanes je to ještě podtržené vysokým alkoholem. Když popíjím několik večerů za sebou víno se 14,5% alkoholu, začnu se těšit na německé kabinety :-) Třináct procent alkoholu v burgundském Pinotu nebo toskánském Sangiovese je najednou nejlákavější nabídka. Napsal jsem včera známému do Toskánska, poslal mi obratem ceník a k tomu připsal: Máš pravdu! Zima bez Sangiovese by byla dlouhá a nudná :-)

BL P1320497 slepá cesta

Letos mám italský deficit, celý rok jsem v Itálii nebyl a kromě květnové palety ze San Gimignana jsem ani nic nedovezl. V červnu jsem chtěl přivézt Vino Nobile z Gracciana, ale zklamalo mě, že na jaře vyprodali Riservu 2013 a z dovozu sešlo (vynahradil jsem si to až v srpnu moselskými sekty od Hermesů). Teď jsem si na ceníku z Gracciana podtrhl, že nabízejí Riservu 2013 jako Magnum, tedy v láhvích po 1,5 litru. Není to ideální, ale já jsem Riservy nikdy moc nevypil :-) a větší balení mi (možná:) déle vydrží. Takhle nějak si pro sebe zdůvodňuju otvírání dražších lahví – není to kvůli zážitku, ale práce volá. Musím zjistit, zda koupit před Vánoci Sangiovese (skoro jistě ano) a zda přihodit i pár lahví Magnum. Nápověda: Magnum stojí dvojnásobek základního balení. To nebývá zvykem, za atypické velikosti si vinařství obvykle účtují přirážku.

BLOG P1290127 Montepulciano 2

Vína z Gracciana jsem dovezl už nejmíň dvakrát, měl jsem všechny Riservy od roku 2010. Nádherný byl ročník 2012, po degustaci ve vinařství jsem tehdy zrušil odpolední nívštěvu jiného vinařství a udělal si volno s přesvědčením, že nic lepšího už ten den nenajdu. O dva měsíce později Riserva 2012 dostala nejprestižnější italské ocenění, tři skleničky Gambero Rosso. Obecně mají vína z Gracciana vysokou kvalitu od základního Rosso až po Riservu, proto jsem je chtěl dovážet – už jejich Rosso a Vino Nobile jsou vzhledem k průměru denominace výborné. Riservu 2013 jsem už tady popisoval dvakrát, takže se asi budu opakovat. Riserva 2014 nebude, takže bych se rád opakoval víckrát, ale třináctka je už (s vyjímkou Magnum lahví) vyprodaná.

BL P1390138 VN Riserva 2013 Gracciano

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2013, Tenuta di Gracciano della Seta
Ve skleničce temná karmínová barva, odstínem připomínající černou kávu. Na nose klidná vůně jehličnatého lesa, trochu pryskyřice, jen vzdáleně ovoce (lesní plody). Hodně klidné a vyrovnané. V chuti úplně suché, hladké, klidné, s pěknou kyselinou a trochu pusu-stahujícím akordem taninů. Napůl lesní plody a černá káva, houby a les, zemitost, a v závěru vyplave koření (nejsilněji pepř). V dlouhé dochuti převládá zralé červené ovoce a kmín. V současnosti je to pevné, sevřené, přístupné ale málo příjemné. Na etiketě stojí 14% alkoholu, za mě je dobře schovaný, neruší. V červnu jsem napsal, že za rok bude ještě lepší, a nejspíš i dalších deset let. Teď si netroufám předpovídat, víno zatím ještě není ideálně sladěné, ale máme zaděláno na hodně komplexní víno s dlouhým vývojem v čase.