Vyzrálé Chardonnay z Toskánska

I Sistri 2007, Toscana IGT, Felsina

Pravé toskánské Chardonnay  – málem jsem napsal Sangiovese, protože mi myšlenky automaticky odbočovaly k tomu, co je pro Toskánsko a Chianti skutečně typické. Výrobce sídlí v Castelnuovo Berardenga poblíž Sieny a většinu produkce tvoří – jak jinak – Sangiovese.

P1120977 I Sistri

Přesto je I Sistri v jistém ohledu typické pro odrůdu Chardonnay. Ukazuje na jednu její nepřekonanou vlastnost, plastičnost. Schopnost přizpůsobit se dramaticky rozdílným podmínkám a dávat výrazná vína v různých podnebích i půdách. Kromě toho I Sistri ukazuje rozdíl mezi degustací a běžným pitím vína. Při vší úctě, při hodnocení vína na soutěži bych asi víno neocenil nijak vysoko. Vadil by mi tropický charakter vína a ideální výraz Chardonnay bych hledal spíš v severnějším pásmu. Při delším soustředění musím ocenit, že i v toskánském vedru dokáže Chardonnay jemné a osobité víno a reflektovat i podnební a půdní podmínky.

Štíhlá burgundská láhev, designová etiketa. Ve skleničce plná zlaložlutá barva hlasitě svědčí o starším ročníku, lahvové zralosti a barikovém sudu. Vůně zůstává hodně pozadu, s přezrálým projevem tropického ovoce, dotekem marcipánu, medu a oxidativním projevem působí trochu unaveně. V chuti krásně kulaté, mírně oxidativní, máslovité, s vyhlazenými tříslovinami a přezrálým ovocným projevem, zase s medem a oříšky. Extraktivní víno se stále slušnou kyselinou, která všechno drží pohromadě, a s malým zbytkovým cukrem. V závěru se objevuje pěkná porce minerality. 14% alkoholu postrkuje chuť dosladka, ale není štiplavě agresivní. Chybí mi svěžest burgundských šardonek, ale vyzrálostí a jemností to I Sistri dohání. Jaké to víno vlastně je? Hodně ovlivněné technologií (barikový sud a jablečno-mléčné kvašení). Pro milovníky excelovských tabulek 90 bodů, na hranici excelence a velikosti :o) Podle mě (kyselina!) na vrcholu nebo za ním, než že by se mělo ještě dál archivovat.

Kdo hledá harmonii v rovnováze kyselin, cukru a extraktu, tomu může v I Sistri něco chybět. Kdo hledá harmonii odrůdy a původu (a má rád Toskánsko), tomu se I Sistri může hodně líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *