Bedýnky šampiónů aneb nejlepší kaštany z Place Pigalle

Napřed toho bylo spousta, kolem Vánoc nic, ale už je to tady zase – Komunitní Bedýnky! Dnešní text berte jako návod k použití, přestože začnu samochválou. První letošní (a celkově třiadvacáté) bedýnky jsem nazval Bedýnky šampionů!

Už jsem na blogu postupně upouštěl informace o tom, že jsem loni poslal deset vín soutěžit na Prague Wine Trophy (PWT), asi největší domácí soutěž vín. Probíhá průběžně v několika kolech po celý rok a letos se v ní objevilo přes 1400 vín. Z toho devět vín z Komunitních Bedýnek (moje desáté zatím v Bedýnkách nebylo). Prostě jsem nechal vína z bloggerských bedýnek soutěžit s profesionály na soutěži organizované podle mezinárodních standardů – jak to dopadlo? Těch devět vín získalo devět medailí a čtyři tituly „malých šampionů,“ Prague Regional Champion. Svědčí to o tom, že ani při deseti bedýnkách za rok kvalita výběru neklesá (jaké perly teprve musely obsahovat bedýnky v prvních třech letech, když jsi sestavoval jen dva výběry ročně, smál se mi kamarád :o) a blahopřeju Krakonošovi, který v komentáři tady přesně předpověděl výsledek poroty PWT. Jen připomínám, že jsem původně do bedýnek nevybíral vína úspěšná na soutěži, ale naopak – poslal jsem soutěžit vína, která mi z bedýnek zbyla :o)

Rozvědčík kapitán Klos se v sedmdesátoletním TV seriálu představoval spojce heslem „Nejlepší kaštany rostou na Place Pigalle.“ Dnešní spojka by mu odpověděla potvrzením „Nejlepší rakouské Zweigely přicházejí v Komunitních Bedýnkách!“ Chtěl jsem úspěchu na PWT využít a předvést medailová vína v jedné bedýnce. Tak úplně mi to nevyšlo, některá vína už jsou příliš drahá (sancerský Pinot Noir od Domaine Pascal et Nicolas Reverdy) některá jsou už vyprodaná i ve vinařství (zrovna Zweigelt), ale i tak bedýnka šampionů bude! Složil jsem ji takhle:

1. Pergolaia 2009 IGT Toscana, vinařství Caiarossa. „Neznačkové“ a biodynamické IGT Sangiovese odešlo ze soutěže PWT s 91 body, velkou zlatou medailí (Premium Gold) a titulem Prague Regional Champion pro nejvýše hodnocené Sangiovese vyrobené mimo Chianti, Montalcino a Montepulciano :o)

2. Pouilly-Fumé 2012 AOC, Domaine Treuillet. 89 bodů v soutěži a ocenění pro nejvýš hodnocený francouzský Sauvignon. Bedýnkáři vědí, že se mi loni líbil tak, že jsem ho nominoval hned do dvou bedýnek.


3. 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb, Karl Erbes. 89 bodů pro moselský ryzlink z pravokořenné vinice, který půl roku po soutěži ještě trochu vyzrál a zjemněl. Ryzlinky z roku 2010 vůbec vyzrávají do krásy, v tomhle se už objevují i petrolejové tóny. Všiml jsem si toho až těsně před soutěží, ale stihl jsem ho ještě přihlásit :o)

4. 2004 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Karl Erbes. Devět let starý ryzlink, archiválie a malá rarita. Nenechte se splést etiketou – víno se z moštu stalo teprve před vánoci 2004 :o) Ale i jako desetileté bude za rok výborné. Nestihl jsem ho dát do soutěže, Stefan Erbes mi ho dal až v říjnu v Urzigu. Podle mě je ještě o kus lepší, než předchozí 2010, je to kompletní velké víno. O kyselinu se může opřít jako o hůl, ročník 2004 jí musel mít spoustu!


5A. Zweigeltrebe Reserve 2010, Sepp Moser a další víno z biodynamického vinařství. Stejné víno z ročníku 2009 dostalo na PWT 90 bodů a Regionálního šampiona jako nejvýš hodnocený rakouský Zweigelt. Je beznadějně vyprodané. Ročník 2010 jde v jeho stopách, ale potřebuje nejmíň rok ležet ve sklepě, v současnosti je to ještě divočina. (2009 naopak už potřebuje vypít, kdo ho ještě máte, neváhejte!) Přiznám se, že nabídky typu „senzační víno, ale musíte si na něj dva roky počkat, dnes se nedá pít“ nemám vůbec rád, tak nabídnu rovnocenou variantu pro ty, kdo čekat nechtějí.

97971d4199_93853280_o2

5B. Grüner Veltliner 2010 Alte Reben, Weinrieder. Veltlín ze starých výsadeb. Když jsem si ho koupil v létě v Poysdorfu, psal jsem o něm jako o velkém objevu. Dovozce (Vinom) ho přihlásil do soutěže PWT a vyhrál s ním šampiona (pro nejlepší Veltlín) s 88 body. Jestli mě paměť neklame, já bych tehdy v červenci na dovolené bodoval výš :o), tak koncentrovaný Veltlín jsem asi nepil. Obě vína stojí přibližně stejně, takže si můžete vybrat – nevyzrálý Zweigelt nebo hotový, pitelný Veltlín.

2x Barbera Boeri P1090492

6. Martinette 2008, Alfonso Boeri. 89 bodů na šampiona mezi piemontskými Barberami nestačilo, ale na zlatou medaili ano. Je to senzační víno za dobrou cenu. Na začátku roku jsem napsal, že nic nepřekoná dobrou Barberu za 150 kaček (a výbornou za 245). To je ovšem po listopadových hrátkách bankovní rady ČNB passé, na vína vypitá v roce 2013 budeme teskně vzpomínat už při pohledu na letošní cenovky. Bedýnka za 1.200 Kč bude letos asi nereálná :o(  V praxi bedýnka vychází následovně:

1. Pergolaia 2009, 450 Kč
2. Pouilly-Fumé 2012, 300 Kč
3. 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb, 320 Kč
4. 2004 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, 360 Kč
5. Gruner Veltliner 2010 Alte Reben, 395 Kč
6. Martinette 2008, 265 Kč
součtem 2080 Kč. Čtyři (a půl) z těch vín si vozím sám, takže můžu slevit na 2040 Kč včetně distribuce v Uložence. Čtyři z těch vín se už objevily v loňských Komunitních Bedýnkách, všechna budete moci ochutnat na veřejné Galadegustaci Prague Wine Trophy v pondělí 27. ledna v dejvickém hotelu Crowne Plaza. Vezmu tam s sebou nejen všechna oceněná vína, ale taky moselského vinaře Stefan Erbese, který bude sám představovat pětici svých ryzlinků a odpovídat na zvědavé dotazy.

P1070978 Tričko Anča kopie

Aby toho nebylo málo, nechal jsem pro několik fanoušků blogu a bedýnkářů vyrobit nová trička se Skleničkovou abecedou. Je to mírně inovovaný design z doby před rokem, s novými barvami triček (klasická červená, námořnická modř a zkušebně i bordeaux :o) a hlavně s novou webovou adresou blogu www.sklenicka.com.  První přihlášený Bedýnkář ho dostane zdarma jako bonus, další účastníci si můžou tričko objednat za 250 Kč . (Aktualizováno večer: tričko zadara pojede do Brna bedýnkářovi s iniciálami T.Z. – moji Brňáci mi rozumějí!)

Mělník PS 11

Body jsou relativní a pomíjivé. Některá vína bych soukromě hodnotil jinak (výš, když se pětičlenná porota shodne na skore přes 90, musí to už být skvělé víno!). Soutěžit jsem je poslal právě proto, že jsem si myslel, že jsou výborná, bez ohledu na to, jestli dostanou 80 nebo 95 bodů, ale jsem rád, že mi to výsledky ze soutěže potvrzují. Do konce ledna budu všechna vína mít, i když jen omezený počet. (Složení se může změnit, ale nebudu ho měnit bez vážného důvodu.) Bedýnky budou zase k vyzvednutí v síti Uloženky (Praha 3x, Brno 2x, Ostrava, Bratislava, Olomouc, Zlín, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Plzeň a České Budějovice) nebo poštou jako balík (s příplatkem 160 Kč za poštovné). Přihlásit se můžete tady. A samozřejmě si můžete zkusit vína obodovat po svém a body napsat do komentářů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *