Vynikající Chianti, zase z Fonterutoli

Dneska si budu muset úvod strašně vymejšlet: víkend podle očekávání propršel. Zrušil jsem původní plán, Anteprimu v Montepulcianu, protože jsem nechtěl zdegustovaný v dešti bloudit po Montepulcianu. Náhradní plán byly karnevaly v blízkých obcích. Masopustní slavnosti se v Itálii velkolepě dodržují, o benátském karnevalu jste asi četli všichni. Tady na venkově se karnevaly drží hlavně pro děti a v dešti se bez dalšího ruší. Takže mám pro vás jen úvodní fotlu z cesty na karneval v Montecatini VC. Ten se sice nekonal, ale kousek před cílem jsem narazil na tohle agriturismo. Bylo to jako skok strojem času a cinefilové jistě vědí, na co narážím. Večer doma jsem si to našel na Bookingu a podle ceny se bohužel zdálo, že snídaně servíruje sám Russel C.  

Ser Lapo Chianti Classico Riserva 2020, Mazzei
Slovo Lapo v názvu má pro nás mocnou přitažlivost, takže jsem prostě musel koupit! Marchesi Mazzei a Castello di Fonterutoli patří k absolutní špičce Chianti, už jsem tady popisoval předchozí ročník. Sídlí v Castellině, mají 650 hektarů půdy. 110 hektarů z toho jsou vinice a podle webových informací zpracovávají (sklízejí a kvasí) 117 parcel separátně, každou zvlášť. Podle technických informací je Ser Lapo Sangiovese s deseti procenty Merlotu, kvasí v nerezu a vyzrává 12 měsíců v malých francouzských sudech (225 a 500), lahvovalo se v prosinci 2022.

První den byly příliš výrazné taniny, lahev jsem odložil a poznámky jsou z druhého večera. Středně+ temná rubínově řervená barva, na nose jemě kůže, výrazně lesní plody a jen docela málo pinie. V chuti výrazné červené a lesní ovoce, ostružiny, maliny a višně, hladké taniny, vyšší koncentrace, svěží kyselina. Perfektně sladěné, jen taninů je zatím hodně, ale jsou hodně jemné a nevadí. Celkově mám z vína vynikající dojem díky nižšímu alkoholu (13,5%), koncentrace i taniny by nasvědčovaly vyššímu alkoholu, ale takhle si víno drží pěknou svěžest a pitelnost. Je to až francouzsky uměřené, často v Toskánsku dostanete Riservu jako důrazné, koncentrované a víno s vyšším alkoholem i tříslem, ale Ser Lapo sklízeli včas a zpracovali velmi ohleduplně. Za mě 93 bodů teď, ale až se taniny rozpustí, mohlo by to být i víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *