Supermarketové Vermentino a vynikající Falanghina

Začnu fotkou oblíbeného poutního místa na pláži Gorette. Při pěkném počasí mi supluje čítárnu, chodím si tam sednout s knížkou. Monotónní hučení vln bezvadně izoluje a umožňuje soustředění. Při chladnějším počasí slouží jako cíl procházky, u kterého se otáčím domů. Dnes stručné degustační poznámky o dvou vínech.  

CalaForte 2022 Vermentino IGT Toscana, Frescobaldi
Psal jsem o něm před dvěma měsíci. V místní sámošce bylo zase za 5,90 E, tak jsem koupil a trochu se divil. Bledou barvu jsem si pamatoval, ale tentokrát to vidím doopravdy jako bílou, bez stopy žluté. Citrony a broskve ve vůni jsou zase, ale v chuti je to i přes líbivý ovocný projev skoro až umělé a nejspíš s malým zbytkovým cukrem. Občas si takhle srovnávám aktuální a staré degustační poznámky, tentokrát s překvapením, že jsem v prosinci víno snad přechválil? Nabízí se sice připomenout starou pravdu, že každé hodnocení je „tady a teď,“ ale u podobných šestieurových vín ze sámošky původem z velkých vinařských podniků přibývá další možná nejistota: CalaForte se tváří jako obchodní značka a nedává informaci o původu, vinici. Je klidně možné, že výrobce udělá čtyři obří tanky, a každý může být z jiných vinic a z jiného kvašení, z hroznů nakoupených desítky kilometrů daleko od sebe. Za šest EUR je to super nákup, je to čistě udělané, a na nějaké výhrady bych musel být hnidopich a mít extra špatný den, jen mě překvapily vlastní prosincové poznámky.

Falanghina del Sannio 2022 DOC, Mastroberardino
Bál jsem se opakování, ale na podzim jsem zřejmě Falanghinu od Mastroberardino vynechal. Asi za to mohly ceny. Teď byla Falanghina v CONADu levná a já jako pravý Ital mám zákaznickou kartu do obou největších supermarketových řetězců, takže včetně slev! Mastroberardino je *** TOP vinařství z Kampánie, 250+ hektarů. Už jsem o něm psal, protože jejich vína jsou i přes špičková hodnocení běžně k dostání v supermarketových řetězcích za slušné, občas i nízké ceny.

Etiketa je nenápadná, ale ve spojení se stylizovanou ryzlinkovou flétnou vypadá v Itálii dost nápadně. Ve skleničce je světlá slámově žlutá barva, na nose středně až hodně intenzivní žluté ovoce, citrusy, zralost a čistota. V chuti pěkná a silná kyselina, citrusy, letní jablka a žluté ovoce, střední plnost, kyselina trošku kouše, jako kdyby neodbourali jablečnou. I přes zralé ovoce v chuti a kampánský původ má víno jen 12,5% alkoholu (ehm, a to je Kampánie asi 1500 kilometrů na jih od Brna). Oč míň má víno alkoholu, o to víc má kyseliny, a celkový dojem je lehké pití a krásný, trochu exotický slano-kyselý akord minerality a kyseliny. Velmi osvěžující, což je (domýšlím si bez reálné znalosti) zřejmě místní tradice a záměr: do letních čtyřicítek udělat lehké osvěžující víno, byť s poměrně plnou a výraznou chutí. Podle projevu jde o víno z nerezového tanku, ale i na začátku dalšího roku si drží svěžest a energii. Kdybych měl už jet domů, tak si zítra koupím aspoň dvě krabice, tohle mě moc baví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *