Arundineto, Bolgheri

K Bolgheri se hodí dnešní fotka z plážování, bolgherské vinice se táhnou skoro až k moři. Přesněji ke staré silnici via Aurelia, která vede podél pobřeží. Říká se, že některé vinice končí v nadmořské výšce kolem deseti metrů, takže „skoro u moře.“ Nostalgický nákup v CONADu, totéž víno jsem kupoval v září 2013 v nedalekém Bolgheri ve stánku u silnice. Vzpomínka říká, že to bylo dobré! 

Arundineto Rosso Toscana IGT 2020, Patrizia Corsi Viticoltore
O vinařství dál už nic nevím, jen si pamatuju ten stánek u silnice z Castagnetto Carducci do Bolgheri a tehdejší společnost. Na webu jsem nenašel nic než základní informaci, že první vinice vysadil Roberto Cristini až v roce 2000 a dnes vlastní 15 hektarů půdy, vinic a olivových sadů. Nic o odrůdovém složení, nic. Raději ani nebudu spekulovat, přestože první přivonění svádí k úvahám o Syrahu a Merlotu, ale v Bolgheri jsou standardem všemožné směsi francouzských odrůd. (Dodatečně jsem zjistil, že jde o Merlot s dvaceti procenty Cabernetu Sauvignon, spontánně kvašený s třemi týdny macerace.)

Etiketa ukazuje typicky na malé vinařství, sice s výraznou identitou, ale bez investic do grafiky. Ve skleničce je temná černorudá barva až k podezření na absenci filtrace, na nose velmi svěží ovocné vůně, červené ovoce, bobule i peckoviny, hodně ovoce a málo papriky, trochu vanilky. V chuti výrazná svěží kyselina, plnější tělo, třešně i paprika, višně i tabák, dost tříslovin, ale s hladkým projevem. Podle štiplavého závěru bych z původního tipu složení škrtl Syrah a přidal nějaký kabernet, spíš CS, ale je to jen hádání. 14% alkoholu je dost, ale silná kyselina to odlehčuje a celkově je to výrazně ovocné.

Podere Arundineto je malé a prakticky neznámé vinařství, a možná mu trochu nadržuju. Možná to vidím jako protiváhu běžným miliardářským podnikům v oblasti a téměř jako malou rodinnou farmu – což je s ohledem na region Bolgheri asi nemožné, nebo bych musel měřítka pro malé rodinné podniky hodně upravit. „Malému podniku“ nasvědčuje kromě etikety i fakt, že víno nestojí majlant. Ve srovnání s prvními sedmdesátieurovými víny nově postavených šedesátihektarových bolgherských vinařství, která svou činnost zahajují splácením bankovního úvěru, je vlastně levné. Připadá mi to jako dobré víno z malého podniku, s trochu jednoduchým a výrazně ovocným projevem. Hodně střídmě udělané taniny, takže se dá hned pít, i když za rok by mohlo být lepší. 14% alkoholu a vyšší koncentrace je typický projev regionu, na černozemi u Piombina v nadmořské výšce deset metrů se lehké víno bude těžko dělat, ale je to čistě provedené, místně typické a jestli máte rádi plnější, robustnější vína, typická pro Bolgheri, tak Arundineto za 16 EUR by mohla být vynikající volba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *