Víno, které nemá jméno

P1120863 Domaine 2011

Na ceníku výrobce ho najdete pod názvem Domaine, ale na etiketě název chybí (jen apelace Chinon a ročník 2011) a určení výrobce, Domaine Bernard Baudry.

Chinon 2011, Domaine Bernard Baudry

Cabernet Franc, jediný, který vznikl jako směs z několika různých poloh a podloží. Bernard Baudry už dávno postavil svoje vinařství na tom, že se specializuje na Cabernet Franc a hrozny z vinic s různým geologickým složením zpracovává separátně (report z návštěvy je tady).
P1080867 Baudry u dveří

Ve skleničce rudočerná kabernetová barva, mírně opalizující. Až po pěti letech pokusů a ověřování se Baudry rozhodl kabernety nefiltrovat. Na nose tvrdší, než předchozí Granges, díky ročníku studené, zelené, podle srovnání s jistým typem moravských Sauvignonů se mi chce napsat až kopřivové. Ale budiž: zelené a zemité, po chvíli se objeví i bakelitová vůně. Po hodině v otevřené lahvi zelené tóny ustupují a prosazuje se ovoce. V chuti suché, mírně natrpklé, kabernetově ovocné i kořenité, koncentrované a hladké. 12,5% alkoholu. K dokonalé pitelnosti včerejšího šinonu mu chybí především lepší ročník. Jedenáctka možná bude dlouhověká, ale musíme si na ni chvíli počkat :o)

Jestli správně luštím jemné třísloviny v závěru chuti, víno vyzrávalo ve velkých sudech s perspektivou několikaleté archivace. Kromě jemných tříslovin má k tomu i výraznou koncentraci a extraktivnost. Pod výraznými projevy ročníku je znát ovocnost, jemnost a elegance, ale chce to pár let vyzrávání.  Už za hodinu zelené tóny ustupují zralejšímu projevu a víno je rázem pitelnější, než bylo hned po otevření.

Připomínám nabídku zlevněných vstupenek pro účastníky Komunitních Bedýnek na Galadegustaci soutěže Prague Wine Trophy 27. ledna 2014 v hotelu Crowne Plaza. Článek je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *