Chinon 2012 Les Granges, Bernard Baudry

Dnes by stálo nejmíň 250 Kč, v říjnových bedýnkách jsem ho měl za 240 Kč. Stojí za to? Musím se přiznat, že na mě zbyla jediná lahev. Už jednou se mi stalo, že čtenáři vykoupili víno dříve, než jsem ho ochutnal. Tak jestli nenapíšu poznámky teď, je možné, že už nikdy. Byl jsem ve vinařství v únoru, ale to ještě nové Granges nebyly nalahvované.

P1120859 Granges 2012 BaudryStodoly (Les Granges) jsou základní a nejlevnější víno Bernarda Baudryho, z asi pětadvacetileté a šestihektarové štěrkopískové a křemenité vinice u vesnice Cravant. Je to taky víno, které lahvují jako první, po sedmi měsících ležení v tanku. Všechna ostatní vína lahvují s velkým odstupem. Před pár dny jsem otevřel jejich Chinon La Croix Boissée 2011 a byl to zápas. Boj s velkým vínem, které je ještě uzavřené a bude se několik let bránit.

Granges jsou něco jiného, nejspíš za to může i vyzrálejší a snazší ročník 2012. Veselá kabernetová barva, ovocná a květinová vůně.  V chuti ovocné, hladké, radostně pitelné, šťavnaté. Úplně suché a třísloviny se projevují jen náznakem. Příjemně nízkých 12% alkoholu. Tentokrát se žádné vraždění neviňátek nekoná, víno je už akorát na vypití. Není to velké víno, ale díky kultivovaně hladkému ovocnému projevu Cabernetu Franc to není ani obyčejná kusovka. Můžu jen litovat, že jsem si pro sebe nepřihodil k bedýnkové objednávce pár kartonů na zimu. Ale třeba se první říjnové semínko ujme a Baudryho ještě někdy přivezu? Za dvě stovky by to byla bomba, ale i za 250 kaček mi to vychází jako hodně dobrý poměr kvality a ceny.

Pokud jste se zúčastnili říjnových Baudryho bedýnek, už jste něco ochutnali? Jaké máte zkušenosti s Cabernetem Franc?

2 thoughts on “Chinon 2012 Les Granges, Bernard Baudry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *