Vermentino z Riparbelly

Kolem vinařství La Regola jezdím každou chvíli, je u silnice od pobřeží do Volterry. Někdy před deseti nebo patnácti lety jsem měl jedno víno a nebavilo mě, a pak to trvalo spoustu let, než jsem to zkusil znova. Moderní budova, na webu nabízejí několik programů degustací spojených s prohlídkou vinařství. Vzal jsem to na přepadovku při večerním výletu do vnitrozemí. Ukázalo se, že jsou připraveni na všechno. V cuvérii byla tlupa turistů na prohlídce, ale v degustační hale měly službu tři dámy a udělaly mi krátkou degustaci.  

Vyptal jsem se i na to, proč všechna vína zatřiďují jako IGT Toscana. Dozvěděl jsem se, že jen část vinic leží v Montescudaio DOC a navíc apelace Montescudaio nepodporuje čistý Cabernet Franc, který je pro ně nejprestižnějším vínem. Mají 25 hektarů vinic, všechny vedené organicky. Na vinicích Sangiovese, Cabernet Sauvignon a Franc, Merlot, Syrah a Petit Verdot. Z bílých odrůd Vermentino, Sauvignon Blanc, Chardonnay a Viognier. K večeři jsem vychladil jejich Vermentino. (Poznámka: už jsem na jaře psal o jiném Vermentinu z La Regola, koupeném v supermarketu. Udržují si od něj odstup, v prezentačních materiálech ho vůbec nemají.)

Steccaia 2021 IGT Toscana Bianco, La Regola
Vermentino s malým přídavkem Sauvignonu Blanc, pět měsíců v nerezovém tanku, potom dva měsíce v lahvi a hotovo. Láhev je jednoduchá burgundská, drcený korek a sympatická ezokresba biodivošky, vyvažující slunce a měsíc (nebo možná plážový nafukovací balón a kulečníkovou kouli, co já vím :-) Ve skleničce je bledá citronově žlutá barva, dokonale čirá. Na nose svěží citrony, zpočátku bez vymíchání i mokrý hadr, střední až vyšší intenzita, pěkné. V chuti výborná kyselina, citrusy, svěžest, slušná délka, úplně suché s 12,5% alkoholu. V závěru převládnou nezralé až travnaté tóny. Nebudu tady zase prudit dohady, že ta nezralost je od podtrženého Sauvignonu. Tady to není tak, že by víno bylo „ze dvou půlek,“ tedy zralé a nezralé. Celkový projev je svěží, živý, s pevnou stavbou a dobrou délkou. Za mě hodně dobré, žbrblat bych mohl jedině nad cenou (12,5 EUR). Ano, před patnácti lety jsme kupovali Vermentino za polovic a Bourgogne Rouge za 8 EUR, ale na to je nejlepší rychle zapomenout a netrápit se tím.

Reklama: připomínám novou toskánskou bedýnku s víny z Carmignana od vinařství Fattoria Ambra. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *