Dva Toskánci ze sámošky

Obrázek je ze San Quirco d’Orcia a nijak nesouvisí s dalším textem. Vína jsou koupená v cecinském COOPu, Vermentino je z Riparbelly (Montescudaio DOC) a Le Difese z Bolgheri, ale obě jsou zatříděná jen jako IGT.

Scopiccio 2021 Vermentino Bianco Costa Toscana IGT, La Regola  
Místní vinařství, napůl cesty mezi Palazzi a Riparbellou. Před rokem zabodovali v ročence Gambero Rosso s Cabernetem Franc, ale zatím jsem u nich nebyl. Před jedenácti lety na otevřených sklepech v Montescudaio mě nezaujali a od té doby jsem se jim vyhýbal. Dnes jsem si chandru z blížícího se odjezdu rozháněl po žensku nakupováním, a v supermarketu našel tohle Vermentino s cenou pod osm EUR. Nízký alkohol vždy oceňuju (12,5%), odrůdu mám rád a cenu pod 8 EUR zbožňuju, takže to bylo rychlé rozhodnutí.

Podle degustace je to nerezovka, tedy víno kvašené a školené v nerezových tancích s řízenou teplotou. Středně plná slámově žlutá barva, na nose příjemně svěží, středně intenzivní až intenzivní, bílé ovoce a celkově hodně přitažlivá a „neprůmyslová“ vůně. V chuti lehké, s pěknou kyselinou, středně plné, ovocné, s citrony a žlutým ovocem, krásně pitelné. V chuti jsem měl zpočátku dojem reduktivní sevřenosti a byl jsem v pokušení víno zadupat jako banální supermarketovku, ale když jsem se soustředil na vůni a chuť (a když si po sobě čtu poznámky), tak bych se naslepo musel rozhodovat na hranici devadesáti bodů ve stobodovce. Asi bych skončil na 88 bodech / 100, ale jako supermarketové Vermentino za 8 EUR je to bez připomínek, včetně pěkné kyseliny v horkém ročníku.

Le Difese 2020, Tenuta San Guido
(Horní obrázek už s tématem souvisí, je to říjnová fotka z Vialle dei Cipressi čili silnice od San Guido do Bolgheri.) Třetí víno Tenuty San Guido, Cabernet Sauvignon s třiceti procenty Sangiovese. Předpokládám, že poměry odrůd se v čase mohou měnit. Spontánní kvašení v nerezových tancích s řízenou teplotou a poměrně krátká macerace (asi 12 dní), následně 8-12 měsíců v barikových sudech, které se v dřívějších letech použily na Sassicaiu. O Sassicaie, prvním vínu vinařství, je známé, že se dá pít hned po prodeji, takže upozorňuju na krátkou maceraci slupek.

Ve skleničce je světlejší granátově červená barva, na nose červené ovoce a lesní plody, trochu nezralého dřeva, středně intenzivní až intenzivní. Ostružiny, borůvky, maliny, a zároveň trocha nezralých tónů. V chuti klidné, harmonické, středně plné, úplně suché. Lesní plody a už v těle lehký dotek taninů, je to velmi kultivované, ale překvapují mě málo zralé taniny v závěru. V zásadě je to krásně pitelné víno, které boduje harmonií a kultivovaností. Moje výhrady (taniny) jsou poplatné velkému očekávání spojenému s výrobcem a cenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *