Vermentino z Bolgheri


Náhodný nákup na cestě domů z Itálie, u nájezdu na autostradu byla velká prodejna Consorzio Agrario di Siena. Nalákala mě k zastávce, protože hangáry Consorzia si pamatuju z letošního i loňského focení cypřišů ve Val d’Orcia. Několikrát jsem je musel obcházet a hledat záběr, aby na něm nepřekážela nějaká stavba. Rodina Banfi je jedna z nejvýznamnějších toskánských vinařských rodin, má vinice v Chianti i Montalcinu.  

(Úvodní fotka je z Val d’Orcia, druhá ze slavné cypřišové silnice v Bolgheri.) Dnešní Vermentino je zatříděné jen jako IGT a podle zadní etikety lahvované v Montalcinu, což je trochu hádanka. Bohužel nemám podstatné informace, jen spekulace: jednak si myslím, že odrůda Vermentino je v Montalcinu zřídkavá (jestli je tam vůbec?), a za druhé je klidně možné, že denominační předpisy nedovolují zpracovávat hrozny mimo území apelace (v tomto případě Bolgheri nebo jinde na ligurském pobřeží), takže už jen lahvování v Montalcinu by víno deklasifikovalo na IGT. Ono je to v podstatě jedno, pojďme na degustační poznámky.

La Pettegola 2021, Vermentino Toscana IGT, Banfi
Bledá žlutá barva se slámovým odstínem, na nose lehké, živé, svěží, ovocné a odrůdové. Vůně je spíš hodně intenzivní, se zralým ovocem, příjemná, s výraznou primární aromatikou. V chuti je to podobné, plnější suchý projev na úkor kyseliny (ta je poplatná horkému ročníku a málo výrazná, navíc zřejmě bez obvyklé příměsi Sauvignonu), zralé citrusy a bílé broskve, vyšší koncentrace, krémová textura, strukturované s kořenitým, nahořklým závěrem. 13% alkoholu. Stylem je to „jasné Bolgheri,“ opulentní ovocný projev si spojuju s Bolgheri, ale taky s bolgherskou velkovýrobou a zavlažováním vinic. Na out-of-bolgheri Vermentino je to příliš líbivé, opulentní a předvídatelné. Na druhou stranu, jestli je to Bolgheri, tak je to typické a původ se dá určit naslepo. S prvním napitím jsem si myslel, že je to Vermentino z Montalcina a měl jsem to za divnou líbivku :-) ale jako Bolgheri 2021 je to OK včetně ceny 9,80 EUR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *