Teatro del Silencio a Vermentino 2023 od Antinoriho

Minulý týden jsem na fejsbůkách viděl novou fotku hlavní sochy v Teatro del Silencio, Lajático (provincie Pisa). Byla to tenká červená paprička na podstavci uprostřed amfiteátru. Instalované plastiky se tam průběžně mění, takže jsem se natěšil, počkal na slunečné počasí a vyjel. V úterý odpoledne teploty vystoupaly až na 21 stupňů, ale v Lajatico stála stejná socha jako na podzim. A jako naschvál nemůžu najít na FB původní fotku s papričkou. Dám dolů aspoň jinou fotku z letního koncertu na stejné scéně. Do Lajatico se vyplatí zajet!

Vermentino Bolgheri 2023, Guado Al Tasso
Tohle víno mě provází Toskánskem asi už od první návštěvy na jaře 2003. Je nadčasové (vtip!). Ale přinejmenším ambaláž je nadčasová, 21 roků stejná a stále moderní. S vínem samotným je to jako s lidmi a můj názor na něj se časem proměňoval. Stále jsem k němu měl velký respekt (je to Antinori atd., jeden z nejvýznamnějších toskánských vinařů), ale v posledních letech jsem ho spíš strhal než chválil. Průbežně jsem psával, že víno zůstává +/- stejné nebo zase že se mění s každým ročníkem :-) V posledních letech zůstává projev stejný, ale je možné, že mi poslední ročníky prostě jen nesedly. Před týdnem jsem našel nové Vermentino v toskánské sámošce a nesl si ho domů s předsevzetím, že letos ho už určitě pochválím. Jednou to vyjít musí! Jsem v půlce lahve a na velikou pochvalu to zatím nevypadá.

Deklarované Vermentino znamená spíš Vermentino s patnáctiprocentní příměsí Sauvignonu Blanc. Přidává se kvůli kyselinám (v Bolgheri je horko) a podle mých degustačních dojmů je to ve vůni poznat (SVG dává víc aromatiky, když je podtržený, tedy sklizený brzy). Na webu žádné technické informace nejsou, takže to dnes bude jako naslepo. Ale neměla by to být žádná detektivka, podle všeho (včetně brzkého lahvování) je to klasické průmyslové víno s kvašením v nerezovém tanku při nízké teplotě. Jediný oříšek vidím v tom, že Sauvignon je zřejmě podtržený a Vermentino je sklizené zralé, víno má zároveň zrale ovocný projev i ostřejší projev projev kyseliny, zralé žluté ovoce a citrusy, lehce kořenitý středně dlouhý závěr. Voní jako Sauvignon a chutná trochu jako jednoduché vesnické víno udělané na pití ve velkých kvantech :-) Nemá noblesní šardonkový projev typický pro nejlepší Vermentina, je to spíš dobře pitelné víno k jídlu se sauvignonovou vůní. Tak jsem to zase moc nepochválil. Ve skutečnosti víno nutně potřebuje dekantaci, druhý den v otevřené lahvi se zelený i zralý projev spojí a víno působí celistvě, už to není ze dvou půlek. Je to technicky pefektně provedené víno k jídlu, ale při vší skromnosti, za letošních sedmnáct EURO bych chtěl od Vermentina ještě víc.

Připomínám aktuální toskánskou bedýnku s víny vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Pětkrát Sangiovese z Montepulciana a pokaždé úplně jiné, takže rozdíly pozná i úplný začátečník. Doporučuju vyzkoušet, podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *