Kýčovitá fotka z úterního večera v rybářském přístavu ve Vadě. Čtyři kilometry odtud přezimuju, čekám na vaše objednávky toskánských Vino Nobile a vymýšlím si incentivní pobídky typu sklenička ragú z divočáka k největší objednávce :-) Dnes bylo v Toskánsku jasno a teploty přes dvacet. Koupání jsem raději odložil na čtvrtek, abych ještě stihl napsat degustační poznámky k několika vínům z Fattoria Montepescini, kde jsem byl před týdnem na návštěvě.
Cuvée del Poggio 2023, Fattoria Montepescini
Fattoria Montepescini, to je třicet hektarů vinic uprostřed sienských kopců a jednoduchá selská vína. Jejich základní bílé je směs Vermentina a Trebbiana 50/50. Kratičká studená macerace a kvašení v nerezových tancích. Ročník není vyznačený, ale vzali jsme lahev minulý týden rovnou z lahvovací linky. Světle žlutá barva, na nose důrazná květinová aromata, trochu zralého žlutého ovoce až do medových tónů. V chuti svěží s pěknou kyselinou, žluté ovoce, jednoduchý projev, 12,5% alkoholu, selské víno k jídlu. Nespokojeně jsem víno odložil do chladničky po první skleničce, a ejhle, druhý den zázračně vyrostlo. Pozdě večer je i barva plnější (jo, mám v kuchyni špatné osvětlení, ale fakt vypadá jako plná citronově žlutá), vůně je až medová se žlutými blumami a bílými broskvemi. V chuti je slušná kyselina, úplně suchý projev se zralými citrusy, blumy, zralost a neodbouraná jablečná kyselina sytí chuť. Včerejší Antinoriho Vermentino s rozpačitým závěrem á la „za svých 17 E chci něco lepšího“ bylo proti Cuvée del Poggio technicky vyladěná špičková záležitost, ale Poggio zase stojí třetinu. S výhledem na slunce zapadající za sienskými kopci bych klidně zapíjel focacciu s finocchionou a gorgonzolou bílým cuvée z Montepescini, vlastně to vůbec není špatné.
Toscana Rosso IGT 2022, Fattoria Montepescini
Základní červené je čisté Sangiovese kvašené v nerezovém tanku s chlazením. Ve skleničce je světlejší rubínově červená barva, na nose jednoduché ovocné Sangiovese, lesní plody a červené ovoce. V chuti je tak akorát kyseliny, svěže ovocný projev s 13,5% alkoholu, lehké pití s minimálním obsahem taninů. Nízká cena (znám jen exportní ceny a podle nich odhaduju prodejní cenu ve vinařství na 7-8 E) a stejně jako u bílého cuvée, jako doprovod k vesnickému jídlu bez výhrad.
Chianti Colli Senesi 2022 DOCG, Fattoria Montepescini
Sangiovese s deseti procenty Canaiola, kvasí v nerezovém tanku s chlazením a školí se dalšího půl roku v tanku. Ve skleničce je středně tmavá rubínovka, na nose málo až středně intenzivní ovocné Toskánsko, to ostřejší aroma piniového lesa s lesními plody. Na degustaci ve vinařství jsem měl ještě další poznámky, ale o týden později doma je vůně pěkně čistá a místně typická. V chuti pěkné čisté ovoce do třešní a višní, trochu plnější a docela komplexní projev, prachové taniny a uměřených 13,5% alkoholu. Je to stále jednodušší podoba Chianti, ale za mě hodně povedená. Cena z vinařství je až úsměvně nízká, na degustaci jsem si napsal poznámku „lehké dobře pitelné Chi, to by šlo pít i prodávat.“ O týden později doma to stále platí, dokonce se mi zdá čistší a lepší.
Připomínám aktuální toskánskou bedýnku s víny vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Pětkrát Sangiovese z Montepulciana a pokaždé úplně jiné, takže rozdíly pozná i úplný začátečník. Doporučuju vyzkoušet, podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.