Skvělé Vermentino od LUNAE

Kdo si počká, ten se dočká, napadlo mě (zase) při pohledu na Vermentino LUNAE na polici sámošky. Vinařství dělá nejmíň tři Vermentina: základní má bílou etiketu, prostřední šedou a nejvyšší černou. Problém je, že Černá etiketa už několik let figuruje mezi tříhvězdičkovými víny nejprestižnější italské vinařské ročenky Gambero Rosso a cena postupně rostla. V říjnu a v listopadu jsem si Vermentino za 25 EURO odpíral, ale za lednových 15,90 jsem koupil. Ehm, jen jsem s prvním nakouknutím do degustačních poznámek z listopadu 2022 zjistil, že se opakuju a tu hloupou větu, že kdo si počká…, jsem použil už tehdy.  

Na podzim jsem strávil přes dva měsíce u Bolgheri a sázel jsem hodně na místní Vermentina. Koupil a vyzkoušel jsem jich asi deset a připadal jsem si jako rozežraná dáma, co se vrací v neděli z obchoďáku a říká, nakupuju, nakupuju, a pořád nejsem šťastná… Nadšení se neobjevilo, jen občas náznak spokojenosti. V místních sámoškách mají kromě Bolgheri už jen laciná Vermentina ze Sardinie a tohle (drahé) z Ligurie. Proto ta úleva, když zlevnilo.

Colli di Luni je apelace v Ligurii, tedy v severní Itálii. Leží východně od La Spezia, až u toskánských hranic (Carrara). Černá etiketa je výběr nejlepších hroznů. Ruční sběr a krátká studená macerace. Kvasí v nerezovém tanku s řízenou teplotou a tam se taky školí poměrně krátkou dobu (asi 4 měsíce) na jemných kvasničních kalech. Takže žádné čarování ve sklepě, vše podstatné se odehrává ve vinici.

Vermentino Etichetta Nera Colli di Luni 2022, LUNAE
Čirá světlá citronově žlutá barva, na nose dokonale zralé ovoce (bez přezrálosti), hlavně citrusy a physalis. V chuti pěkná kyselina, úplně suché, citrusy, physalis, bílý rybíz. Hodně physalisové! V závěru trochu nazrálé a s dotekem medu. Krásně sladěné, elegantní, málo až středně plné s 13% alkoholu. Je to efektně ovocné, s dokonale čistým suchým projevem. Na 13% je to vlastně lehké pití.

Tři hodiny po otevření je to paráda, nirvána, nádherné víno, ale přiznám se, že hned po otevření působilo velmi reduktivně a hrozilo, že ho vyleju jako oběť špatného skladování v supermarketu. Ale zimní večery jsou dlouhé a po třech hodinách jsem se k němu vrátil. Úvodní zatuchlina vyvanula a víno je vzorně čisté. Koupil jsem v sámošce vzdálené 40 kilometrů, ale jestli ráno pojedu kolem znova, měl bych koupit celou krabici. Za 16 EURO je to levné. (Ve skutečnosti je to první Vermentino 2022, které bych si koupil znova, s vyjímkou Frescobaldiho Vermentina za 5,90 E – ale to už dnes stojí 9,90 EURO.)

Jestli ještě po těch letech poznám vynikající víno, tak tohle je ono.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *