SKB 73 Winzer des Jahres 2018

GM Winzer 2018 hlavička UPRPozor, to není Apríl! Pan Sklenička už měl v bedýnkách vynikající vína a skvělé vinaře, ale tohle je zatím nejvýš, kam se odvážil, pokud jde o oficiální uznání pro vinaře. Jen v loňském roce hodnotil německý vinařský průvodce Falstaff jeho 2017 Silvaner TBA kulatými sto body (ano, 100 bodů ve stobodovce padlo necelých 400 kilometrů od Prahy!) a 2017 Riesling TBA 99 body. Pravidelní čtenáři znají zálibu pana Skleničky v německých Sylvánech a ryzlincích, a kdo sleduje německou vinařskou scénu, ten ví, koho nejprestižnější průvodce Gault & Millau ocenil jako Vinaře roku. Ostatní si musí kliknout na pokračování.  

bild_1

Tím vinařem roku jsou (podle diplomu) Horst a Sandra Sauerovi z franckého Weingut Horst Sauer. Zároveň s tím vinařství získalo v průvodci Gault & Millau čtvrtou hvězdu (hrozen) z pěti možných, což ho podle mého ne až tak skromného názoru řadí do evropské špičky. Doznávám krádež horní fotky z webu vinařství, na obrázku z degustační haly vinařství jsou Horst a Sandra Sauerovi.

BL P1410059 Sauer Haus

Vinařství sídlí v Escherndorfu a má dnes asi 20 hektarů vinic a roční produkci kolem 140 tisíc lahví. Když Horst Sauer v roce 1977 začínal, měl jeho otec jen 3 hektary a všechny hrozny prodával místnímu družstvu. Horst okamžitě přestal s prodejem hroznů a začal vyrábět vlastní víno. Nejlepší místní vinice jsou Escherndorfer Lump, Fürstenberg a samozřejmě Am Lumpen. Lump je proslavený Silvanery a geologickým složením, které nápadně připomíná Chablis: vápenec se zbytky ulit druhohorních mořských živočichů. Nejdůležitější odrůdou je Silvaner, který ve Frankách dosahuje nejlepších výsledků a dává velká vína, ale pěstuje se i Riesling, Müller-Thurgau a další odrůdy.

Horst Sauer má dvě dcery. Starší Marion se stará o obchod s vínem, mladší Sandra vystudovala enologii v Geisenheimu, prošla několika stážemi v Jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandu, a vrátila se domů. Jak už jsem několikrát zmiňoval v reportech z francouzských vinařství, otcové zakladatelé poměrně brzy předávají vedení podniků dětem. U Sauerů to proběhlo tak, že Sandra převzala provoz vinařství, ale otec si ponechal slaďáky. Věnuje se jim zřejmě s velkou láskou, v rok staré ročence Gault & Millau 2018 vidím dalších 100 bodů pro 2016 Silvaner Eiswein a 98 bodů pro 2016 Silvaner Auslese z Lumpa. S tím hned přišla i čtvrtá hvězda pro vinařství.

BL P1410046 Sandra s BB Riesling 2018

V pátek jsem zajel do Franků, hlavním bodem byl Escherndorf a návštěva vinařství Horst Sauer. I přes nápadná stobodová ocenění slaďáků už dlouho sleduju (a piju) Sauerovy kabinetní Silvanery. Trochu jsem se obával horkého ročníku 2018, jestli neztratí lehkost, kyseliny a hlavně čistotu. Sandra to komentovala tak, že Riesling i Silvaner jsou pozdní odrůdy, takže jim horké léto nevadilo, ale rozhodující pro mě je degustace – obě odrůdy mají typickou lehkost i perfektní německou čistotu. A ano, ve Frankonii se lahvuje docela brzo.

BL P1410013 Escherndorf příjezd

Mimochodem, horní fotka ukazuje, jak je ešerndorfský Lump strmý (přestože to tak nevypadá). Fotku jsem na blogu měl už několikrát z různých ročních období. Tahle je neupravovaná, jen oříznutá. Svádělo mě to otočit osu proti směru pohybu hodinových ručiček, ale svislá osa značky ukázala, že už je otočená a správně bych ji měl otočit na druhou stranu. Tím by ale Lump dostal ještě větší sešup :-)

BL P1410078 Escherndorf z Vogelsburgu

Páteční pohled na Escherndorf z Vogelsburgu. Orientaci ve vínech bude trochu komplikovat Sauerovo členství ve vinařském sdružení VDP. To svým členům zapovídá přívlastkový systém a zavádí „apelační“ pyramidu Gutswein – Ortswein – Erste Lage – Grosse Lage (od regionální apelace výš). Díky setrvačnosti z toho občas plyne jistá dvojkolejnost, sám neformálně mluvím o vínech označených Ortswein (čili Village) jako o kabinetech. V praxi to snad žádné problémy nepřináší. Tím, že členové VDP přešli na jiný způsob označování, se vína nezměnila. V zásadě se francké Ortswein dál připravuje jako kabinet a Erste Lage jako Spätlese (pozdní sběr). Když se vás VDP vinař při degustaci zeptá, které víno chcete nalít a vy řeknete kabinet, bude vám rozumět a neohradí se proti tomu (záměrně jsem to vyzkoušel). Horst Sauer to podtrhuje tím, že svoje Erste Lage vína označuje písmenem S. Potměšile jsem se zeptal, jestli „S“ znamená „Special“ nebo „Sauer“ a jak jste určitě uhodli, znamená to Spätlese. Aby to bylo dokonale přehledné a názorné, tak Sauer dělá z Escherndorfského Lumpa i odrůdu Scheurebe a víno označuje jak Spätlese. A má na záklopce znak VDP :-)

BL P1360628 Chřest

Abych si přihřál chřestovou polívčičku, prvního dubna začíná prodávat čerstvý chřest hostínská farma! Escherndorf zklamal v tom punktu, že restaurace na Vogelsburgu v pátek ještě žádný špargl neměla. Naštěstí mám fotky z loňského prvního máje, ale páteční pohled z Vogelsburgu na Escherndorf úplně studí chladným březnovým sluncem. A připomínám, že k chřestu (od prvního dubna z Hostína!) se nejlíp párují vína z odrůd, které mají v názvu slovo zelený. Za mě v pořadí Silvaner, Veltliner, Zeleň (Slovinsko).

Do třetice chci přivézt do bedýnek vína z Frankonie. Po Jürgenu Hofmannovi (Gault & Millau **) a Egonu Schäfferovi (Gault & Millau ***) to bude úplná špička, Horst Sauer (Gault & Millau ****). Připravil jsem tři trojice (půlbedýnky) a navíc pár překvapení.  První dobrá zpráva: všechny tři půlbedýnky jsou složené ze samých franckých placatek Bocksbeutel!

BL P1410132 3x kabinet

Bedýnka A – kabinety (Ortswein)
2017 Müller-Thurgau Escherndorf trocken – 290 Kč.
2018 Silvaner Escherndorf trocken – 330 Kč
2018 Riesling Escherndorf trocken – 390 Kč
Celkem 1 010 Kč. To je úplný základ, lehká a skvěle pitelná vína. Záměrně jsem vzal milerku z předchozího ročníku, je ještě svěží, ale už krásně ohlazená a připravená k pití. Nechci prudit, ale kdo ještě nezná francké milerky, může zažít velké překvapení. 2018 Silvaner i Riesling mají krásný ovocný projev a jako zajímavost dodávám, že zelenkavou barvu. V degustační hale vinařství jsem zkoumal osvětlení, ale vinařka mě ujistila, že zelenkavý odstín nedělá světlo, ale víno.

Když jsem v úvodním textu k lednové beaujolaiské bedýnce napsal, že šest lahví (poměrně laciného) Cote de Brouilly by dalo dohromady pěknou bedýnku, nikdo takovou bedýnku nežádal. Později se několik účastníků zmínilo, že jsem měl pravdu a že by to bývala byla dobrá volba :-) Tentokrát doporučím 2018 Silvaner. Ale nejsem objektivní, na Sauerových kabinetních Sylvánech ujíždím už dlouho!

BL P1410121 3x Spatlese

Bedýnka B – Spätlese čili Erste Lage
2018 Müller-Thurgau S Escherndorfer Fürstenberg trocken – 390 Kč.
2018 Silvaner S Escherndorfer Lump trocken – 500 Kč
2017 Riesling S Escherndorfer Lump trocken – 550 Kč
Celkem 1 440 Kč. Velká vína ze dvou místních vinic klasifikovaných jako VDP Erste Lage. A když píšu velká vína, měl bych rovnou dodat, že jsou čerstvě nalahvovaná a vyplatí se vypít je až za půl roku. To platí především o milerce. Předchozí ročník Silvaneru suverénně zvítězil v hlasování účastníků o nejlepší Sylván pražské degustace VLSD. Nový ročník má podobně výrazný minerální projev (kamenitý) a Riesling má typický vápencový projev a parádní čistotu. Odvážně jsem napsal do nabídky ročník 2017, který je už perfektní na pití, ale nejsem si jistý, jestli se nevyprodá a nebudu ho muset nahradit 2018.

Bedýnka C – Novinky a rarity
2018 Scheurebe Spätlese Escherndorger Lump – 470 Kč
2018 Blauer Silvaner S Escherndorfer Fürstenberg trocken – 490 Kč
2018 Müller-Thurgau Escherndorf trocken – 290 Kč
Celkem 1 250 Kč. Scheurebe a Sylvánské modré, protože to ještě v bedýnkách nebylo. Scheurebe je má čistý, hladký, ovocný projev a malý zbytkový cukr, takže u něj chybí tradiční označení trocken. Nevím, jestli má Blauer Silvaner český název, Sylvánské modré by byl logický překlad. Je to modrá odrůda s bílou dužinou a vyrábí se z ní bílé víno. Bruno Schmitt z Randersackeru mi řekl, že červené víno to nikdy nedá – kdyby hrozny maceroval tři týdny, dostal by světloučké rosé. Sauerovi macerovali 36 hodin, takže máme poprvé víno s teple růžovým odstínem, žádná zelenkavá barva. Chuť má typickou německou čistotu, hladkost, ovoce, a dál se mi špatně popisuje, protože vlastně nevím, jak má Sylvánské modré správně chutnat. Vyzkoušejte sami. Myslím, že Scheurebe a Sylvánské modré v jedné bedýnce vám žádná konkurence nenabídne :-)

BL P1410049 Sandra degu

Na závěr jsem si nechal dvě vína:
2015 Spätburgunder S Escherndorfer Fürstenberg trocken – 640 Kč
Pinot Noir z Fürstenbergu. Je mi jasné, že to nebude kasovní trhák, ale jestli se sejde pár zájemců, tak koupím krabici a podělíme se.

2017 Silvaner Escherndorfer Lump Trockenbeerenauslese 0,5 litru – 2500 Kč
Jo, to je ten stobodový slaďák. Věřím, že se pár nadšenců najde a jednu krabici dohromady přivezeme. Stobodové víno nemáme často – a když o nějakém slyším, má obvykle cenu ještě o řád vyšší :-)

BL P1410166 Schott Zwiesel

Poslední tři vína z nabídky jsou v burgundských lahvích, takže se nedají kombinovat s franckými Bocksbeutely. Jinak kombinujte vína podle libosti, pokusím se to zařídit.

Kdybych měl shrnout důvody, proč byste si měli pořídit výběr vín Horsta Sauera, tak bych úplně vynechal čtyři hrozny ve vinařské ročence G+M a německý titul Vinař roku 2018. Jestli se jeho vína na první pohled něčím odlišují od ostatních, tak je to perfekcionismus. V jednom starém rozhovoru říká, „Když jsem byl mladý, myslel jsem si, že dělám dokonalá vína. Teď si myslím, že to nikdy nedokážu. Víno a život člověka učí každý rok. Ale pořád mám velkou touhu udělat dokonalé víno.“ Pro mě se tomu v současnosti nejvíc blíží jeho kabinety, ale rád bych ochutnal i stobodový sladký Silvaner. A navíc, Sauerovo toužení po dokonalosti je patrné už z pohledu na jeho vína. Když vezmu jen francký Bocksbeutel, tak Sauer má nejlepší ambaláž, s jakou jsem se zatím setkal.

FB P1360526 H Sauer

Pravidelní účastníci to už znají, ale rád uvidím i nová jména: budu potřebovat vaše přihlášky co nejdříve, nejlépe do konce týdne. Příští týden víno objednám a budu se snažit, abych ho přivezl a vydával hned po Velikonocích. Ceny jsou počítané s vyzvednutím šesti a více lahví v Uložence (www.ulozenka.cz). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví). A nezapomeňte, chřestová sezóna začíná! Těším se na vaše přihlášky, přihlásit se můžete tady.

4 thoughts on “SKB 73 Winzer des Jahres 2018

 1. U tuzemských vinařů jsem narazil buďto na nepřekládaný název Blauer Silvaner, ale také na Sylvánské červené. Takže předpokládám, že to je český název této odrůdy.

   1. Tak pravdu máte vy, jedná se o dvě různé odrůdy. Silvaner Rot je původem rakouský, Silvaner Blau německý.
    A databáze odrůd uvádí české synonymum Sylvánské modré.
    Člověk se pořád učí ;-) Díky za podnět k pátrání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *