Scheurebe a dva Sylvány z Franků

První část poznámek z víkendového zkoumání vzoků vín z aktuální francké bedýnky Horsta a Sandry Sauerových, podle německé vinařské ročenky Gault & Millau Vinaře toku 2018. Scheurebe bude premiéra nejen v bedýnkách, ale skoro jistě i na Skleničkova blogu. Občas se Scheurebe vyskytovalo na moravských koštech, ale už ho nepamatuju a při slepé degustaci bych ho nepoznal.

BL P1410175 Scheurebe

2018 Scheurebe Spätlese Escherndorfer Lump, Horst Sauer
Označení mě trochu mate, protože Horst Sauer je členem německého vinařského sdružení VDP. To prosazuje vlastní „apelační“ značení vín a Sauer by tedy neměl použít přívlastek Spätlese. Jen tak od stolu si domýšlím, že VDP pravidla (možná) omezují označení Erste Lage pro vinici Escherndorfer Lump na Silvaner a Riesling, takže Scheurebe (možná!) nemůže nést označení Erste Lage. Je to jen spekulace, a jestli někdo víte přesně, napište do komentářů.

Světle žlutá slámová barva, na nose jemný tón zralých citrusů a květiny. V chuti svěží kyselina, poměrně koncentrovaná ovocná chuť s malým zbytkovým cukrem (polosuchý) a zralý, jemně kořenitý závěr. Zralá jablka a citrusy, perfektně čisté. 12,5% alkoholu (to může podporovat zralejší ovocný projev). Scheurebe je sto let staré křížení Sylvánského a ryzlinku, ale chybí mu kyseliny obou rodičů. Charakterem je to neznámá odrůda (na Moravě se vyskytuje, ale už si nepamatuju, kdy jsem ji měl naposledy), to těžko vzbudí velký zájem. Za mě je víno určené fanouškům objevování, většinový konzument bude spokojenější s ryzlinkem nebo sylvánem.

BL P1410187 2x Silvaner

2018 Silvaner Escherndorf, Horst Sauer
Fotka ukazuje, že sklenička Schott Zwiesel Burgundy 404 ml je přesně stejně vysoká, jako francká lahev Bocksbeutel! Jiskrná světle žlutá barva se zelenavým odstínem, citrusová vůně s hodně zralým projevem. V chuti lehké, svěží, úplně suché s pěknou citronovou kyselinou a tak jak dopředu slibuje vůně, s plným a zralým ovocem. Typická travnatost se objevuje jen náznakem, závěrečnou kořenitou tečku možná budete hledat marně. Křupavé, lehkonohé, svěží a perfektně čisté, velká radost.

2018 Silvaner S Escherndorfer Lump, Horst Sauer
13,5% alkoholu – hledal jsem, jak se horký ročník projeví a to byla první stopa! Plnější žlutá barva jde až skoro do zlatavých tónů, ale má i zelenkavý tón. Na nose je víno hodně plné, robustní. Zralé citrony, mohutná květinová vůně až do letní horské louky. V chuti suché s parádní kyselinou (!), lehkým projevem se zralými citrusy, blumami a bílými broskvemi, od začátku i minerálními tóny a lehce i (očekávanou odrůdovou) travnatostí. Čistota a struktura, a protože jsem před chvílí překládal Sauerovo „když jsem byl mladý, myslel jsem si, že dělám dokonalá vína…“ začal jsem přemýšlet, co tomuhle Sylvánu chybí k dokonalosti? Za mě možná pár měsíců v dubovém sudu a určitě 6 měsíců ležení (lahve). Asi by bylo těžké zachovat jiskru a čistotu při delším ležení v sudu, ale raději bych obětoval trochu čistoty, kdybych za to dostal větší rovnováhu mezi reduktivním a oxidativním projevem.

BL P1360609 Escherndorf shora

V úvodním textu k aktuální sauerovské bedýnce jsem vychválil kabinetní Silvaner, ale Lump je samozřejmě o dvě třídy výš. Strhává na sebe pozornost, nutí k obdivu. Kabinet se naopak skvěle pije a nevyžaduje tolik pozornosti. První kolo vyhrál kabinet, ale při druhé skleničce jsem dopil Lumpa a ke kabinetu se vrátil až poté. Přesto přiznávám, že mám slabost pro lehké Silvanery a často nepotřebuju víno tak moc obdivovat. Když jsem v úvodním článku doporučoval přikoupit bedýnku vynalézavě složenou z šesti kabinetních Silvanerů, tak to stále platí :-) bez ohledu na to, že v řeči stobodovky je Sauerovo Spätlese jiná liga.

Výběr Sauerových vín jsem už vyhlásil jako novou Komunitní bedýnku. Podrobnosti jsou tady, objednávat můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *