Francká bedýnka č. 57. Sylvány, ryzlink, Schwarzriesling a Pinot Noir

BL P1340326 Eschendorf s traktorem
Začátek týdne přinesl vyluštění několika zásadních letošních hádanek: Jágr bude příští sezónu hrát v Calgary a po čtyřech měsících se vyjasnilo, že příští bedýnka bude složená z vín franckého vinařství Hofmann. Čtyřměsíční prázdninová pauza byla tak akorát dlouhá a každý další měsíc by to mohl jen pokazit. Věřím, že se k bedýnkám vrátí i ti, kteří pauzírovali a brblali, že jdou moc rychle po sobě. Report z návštěvy vinařství jsem už dával v pondělí tady, takže můžu přejít rovnou k vínům.    

BL P1340311 Lump

Franckou bedýnku bych hravě sestavil od všech čtyř vinařství, která jsem navštívil a kde jsme s vinařem nebo šéfem podniku předegustovali celou nabídku. Všechna vinařství byla na obdivuhodně vysoké úrovni, společným jsmenovatelem byla čistota projevu vín. Rozhodl jsem se pro Weingut Hofmann, které je v nejautoritativnější německé vinařské ročence Gault & Millau hodnocené nejníž (**).

Rozhodly dva důvody. První je mladý 2016 Silvaner kabinett, o kterém jsem už nadšeně psal. Není to nejlepší Silvaner, který jsem cestou potkal (Schäfferův Escherndorfer Lump Erste Lage je lepší), ale asi je nejzajímavější. Lehký, hravý, s nízkým alkoholem, pitelný. Magnum by bylo ideální balení, krabice s dvanácti lahvemi hned druhá nejlepší volba. Druhým důvodem je pestrost nabídky. Přestože jsme degustaci provedli hodně rychle, byla tam dvě vynikající a zajímavá červená vína. A jak už tady upozornil v komentářích jeden věrný čtenář, podzim a zima jsou čas červených vín. Navíc máme štěstí na velký ročník 2015 a především 2015 Spätburgunder (Pinot Noir) je vynikající víno. Troufám si po první degustaci tvrdit, že s cenou 350 Kč prakticky neporazitelné (Pinot!) a schopné archivace po příštích nejmíň 5 let. Fakt jsem zvědavý, jestli se to v komentářích potvrdí.

BL P1340357 Zeil Am Main

Vybral jsem franckou klasiku (Riesling a Silvaner, což je takové německé Chablis, jen není tak nudné, jednotvárné a tenké jako běžné burgundské Chablis) a podobně typický Spätburgunder a Schwarzriesling. Už jsem psal, že Schwarzriesling je ze Champagne známá odrůda Pinot Meunier (čili Mlynářka), ale s tichým vínem z Pinotu Meunier se asi setkávám poprvé. V reportu z degustace jsem psal stučně, že chutnalo jinak, než jsem čekal po setkáních s čistým Pinotem Meunier v Champagni (chlupaté a hodně plné červené, suché, barikované, prostě překvapení). Ale ouha, doma jsem v krabici vzorků objevil další ročník 2015 s úplně jinou charakteristikou. V Champagni byl čistý Pinot Meunier nabušený ovocem a v Hofmannově Schwarzrieslingu 2015 se to opakovalo. Krásně čirá hluboká rubínová barva, na nose hodně zralé červené ovoce a staré dřevo, stopy indických parfémů. V chuti hluboké, vyzrále ovocné (až do přezrálých tónů), červené ovoce a trocha exotiky (mango?). Štiplavé taniny ukazují, že víno bude za několik měsíců nebo za rok ještě lepší, ale už teď je v těle poměrně plné a pevné. Před ncestou jsem si nastudoval, že se Schwarzriesling ve Frankách vyskytuje, ale setkal jsem se s ním zřídka. Tohle setkání stálo za to, doporučuju (a nejen kvůli zábavnému názvu odrůdy).

BL IMG_131829 Degu s Hofmannem

Seznam vín:
1. 2016 FLINT Cuvée blanc, 260 Kč. Směs čtyř bílých odrůd (zpaměti milerka, Silvaner, Bacchus a Riesling). Základní suché bílé s krásnou vůní, v chuti lehké, střídmě ovocné s jemným kořením, příjemné leč nenáročné pití.
2. 2016 Silvaner kabinett, 300 Kč. Už jsem to napsal, není to nejlepší francký Silvaner, ale pro mě zatím nejzábavnější. Chlastací, suchý, odrůdově typický, čistý, s 11,5% alkoholu. Toho se nenabažíte, doporučuju rovnou přikoupit dalších 12 lahví.
3. 2016 Silvaner*** Spätlese 440 Kč. Serioznější, plnotučnější varianta předchozího. V chuti harmonické, svěží, suché a příjemně pitelné. V těle trochu plnější (12,5% alkoholu není na Spatlese nic přehnaného), odrůdově herbální (= travnaté), čisté. Zpočátku působilo plněji až do máslových tónů, po chvíli už je víc strohé a odrůdové.
4. 2016 Riesling Röttinger Feuerstein kabinett, 300 Kč. Zase nízký alkohol (11,5%), suché s 4-5 gramy cukru. Jediné ze šesti vín, u kterého pocitově poznáte zbytkový cukr. Jinak typický čistý německý ryzlink.
5. 2015 Schwarzriesling trocken, 320 Kč. Už jsem to napsal o odstavec výš. Francká klasika, Mlynářku už zřídka potkáte a tahle stojí za vyzkoušení.
6. 2015 Spätburgunder, 350 Kč. Krásný barikovaný Pinot Noir s velkou koncentrací, která odpovídá burgundským Premier Crus. Samozřejmě se můžu plést, ale jestli to nebude bomba, budu zklamaný.

BL IMG_131214 Degu Hofmann Modni prehlidka

Všechna vína jsou z röttingenského Weingut Hofmann. Cena za bedýnku o šesti lahvích je 1 970 Kč s vyzvednutím ve výdejních místech Uloženky. Když jsem doporučoval, abyste rovnou přikoupili krabici kabinetního Sylvánu nebo Pinotu Noir (někteří dlouhodobí účastníci to dělají), tak rovnou vysadím slevy na takové nákupy. Šest Silvanerů navíc k základní bedýnce přijde na 1 740 Kč (namísto 1800) a šest Spätburgunderů na rovné 2 010 Kč (namísto 2100). Samozřejmě si můžete napsat i o jiná vína, ale na dvě zmíněná by bylo škoda neupozornit… Dodatečně připisuju, že jeden iniciativní bedýnkář přišel s variantou 3 kabinetní Silvanery + 3 Spätburgundery. Taková sestava by měla stát 1950, ale jako druhou bedýnku k té základní ji dám za 1 890 Kč.

Jestli si chcete pořídit degustační bedýnku vín z německých Franků a Weingut Hofmann, musíte se přihlásit… Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví).  Uzávěrka přihlášek bude za týden, 10. října. Potom vína objednám a v týdnu po 23. říjnu bych je chtěl přivézt. Bez vás to nepůjde, tak věřím, že se sejde hodně přihlášek! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *