Druhý francký večírek

První večírek jsem nazval sylvánským, ale postupně se mi budou dostávat pod lupu i další odrůdy. Přivezl jsem si z cesty do Franků přes třicet lahví vzorků a postupně je otvírám. Chtěl jsem z nich vybrat jedno vinařství a dovézt co možná nejlepší výběr vín, ale je to pekelná práce, protože kvalita vín je hodně vysoká.

BL P1340402 Hofmann a Schaeffer

2016 Silvaner*** Spätlese, Weingut Hofmann. Vzhledem světlá citronovka, ve vůni zrale herbální až ovocné včetně bonbonových tónů. Je tam trochu sylvánské zelenosti, ale taky nápadné průmyslově bonbonové aroma. V chuti harmonické, svěží, příjemně pitelné. V těle trochu plnější (12,5% alkoholu), odrůdově herbální (= travnaté), čisté. Zpočátku působilo plněji až do máslových tónů, po chvíli už je víc strohé a odrůdové. Tři hvězdičky v názvu mají víno odlišit od jiného, řadového Silvaneru Spätlese, a ukazují na selekci hroznů. Příjemně pitelné, při profesionálním hodnocení by dostalo hodně bodů, ale Hofmannův kabinet zatím nebyl nepřekonaný.

2016 Silvaner, Weingut Schäffer. Gutswein v litrovce s jednoduchým šroubovacím uzávěrem čili víno určené do gastronomie. K rozlévání v restauracích a ne k domácímu popíjení. Přesto jsem od několika vinařů přivezl vzorky, protože se mi na degustaci líbily a chtěl jsem si to ověřit doma. V tomto případě pomohlo i to, že Schäffer ještě nenalahvoval ročník 2016 s vyjímkou právě litrovek.

Ve skleničce světlá citronová barva, na nose typická odrůdová vůně s trávou a jemným dotykem pepře. V chuti lehké s výbornou kyselinou, travnaté, pepřové, středně plné (s ohledem na odrůdu). 12% alkoholu, čistý projev, svěžest, šťavnatost. Jako víno do restaurace je to senzační. Má všechno, co má mít, ale k úplné blaženosti (jako abych ze sebe strhal šaty, vylezl na stůl a začal tančit) mi něco chybí. Někdo tomu říká faktor X, někdo políbení můzy a můžete tomu klidně říkat Boží požehnání. Hranice mezi tím, že to víno má nebo nemá je tenká, ale tohle víno to nemá. Asi bych to neřešil nebýt kabinetního Silvaneru od Hofmanna. Jinak je ale výborný, včetně ceny.

BL P1340435 Dr Heigel plus Hofmann

2016 Riesling kabinett Röttinger Feuerstein, Weingut Hofmann
aneb výlet do Hofmannových ryzlinků. Klasická štíhlá flétna se šroubovacím uzávěrem a jednoduchá etiketa. Ve skleničce světlounká citronová barva, na nose citrusy a lehce lipový květ, klasická odrůdová aromata, a docela pěkný minerální tón. V chuti svěží, lehké, s pěknou kyselinou a hodně zralými citrusy (citrony, limetky a grepy), a se závěrečným minerálním tónem. Jednoduché, hodně suché, přesněji se symbolickým zbytkem cukru. Harmonické, vyvážené, se sympaticky nízkým alkoholem (11,5%). Čistý projev německého ryzlinku, přitažlivé víno. Jestli z toho nejsem úplně odstřelený, tak jen proto, že to pro mě není žádné překvapení. Německé ryzlinky mívám na stole mnohem častěji než chleba, už jsem si zvykl. Dobrý kabinet mě neporazí, ale Hofmannův Feuerstein  je výborný reprezentant.

 BL IMG_134704 Weissburgunder

2015 Weissburgunder Mainstockheimer Hofstück kabinett trocken, Weingut Dr. Heigel
Na degustaci ve vinařství mě uchvátilo tak, že jsem si zapsal jen lehkévzdušnépitelnékrása! Koupit. Nahoře fotka mobilem při degustaci ve vinařství. Tak teď jak to dopadne doma…

Klasický bocksbeutel čili kozí měch se šroubovacím uzávěrem. Ve skleničce typická sylvánovsko-ryzlinková světlá citronově žlutá barva, na nose typická svěží bílá burgunda s chlebem, stopově citrusy a lehce kořenitá (kmín, pepř). V chuti lehké až středně plné, s lehkou kyselinou, ale taky malým zbytkovým cukrem. Ten mě v kontextu franckých vín trochu mate. Je ho sice maličko, ale díky menší plnosti je cítit. V těle zralá jablka a blumy, v závěru jasně koření (pepř) a delší kořeněná dochuť. Pocitově vyšší alkohol (13% je na kabinett hodně, ale to samé měl Dr. Heigel u Silvaneru?). Vyrovnané, dobře pitelné, projevem lehké, ale alkoholem i zralostí zase někde u spodní hranice pozdního sběru.

Z textu je to jasné, nadšení se doma hned neopakovalo. O dva dny později klidnější, harmoničtější a o třídu lepší. Ale tohle mají všechna vína Dr. Heigela společné, reduktivní příprava přináší podivná aromata a uzavřenost, druhý a třetí den po otevření jsou vína výrazně lepší.

2 thoughts on “Druhý francký večírek

  1. Sice na zimu ke krbu upřednostním červene, ale včera jsme pili ryzlink z Falce a pokud bude bedýnka, rádi vyzkousime

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *