SKB 123, francké milerky, sylvány a ryzlinky Horsta Sauera

Podle mých záznamů je to už pošesté, co chci přivézt z franckého Escherndorfu vína Horsta Sauera. Díval jsem se na starší texty pro inspiraci, jak napsat nějakou novou vzrušující nabídku. Místo inspirace se dostavilo pobavení, když jsem v třetím roce objevil téměř prorockou myšlenku, předpovídající Sauerům pět hvězdiček v nejprestižnější německé vinařské ročence Gault & Millau (je to tady).  Vtip je v tom, že pět hvězd (konkrétně vlastně pět hroznů) je označení absolutní světové špičky a vinařství ji o rok později skutečně dostalo. Měli jsme v Komunitních bedýnkách pětkrát za sebou vinařství ze světové špičky a ani jsme o tom nevěděli :-)  

Weingut Horst Sauer, to je Muschelkalk, suché milerky, sylvány a ryzlinky. Dvacet hektarů vinic na vápenitých podložích ve franckém Escherndorfu, německá preciznost zpracování a čistota projevu, plus Frankentrocken, vína suchá jako Franky. Horst Sauer je členem sdružení VDP, takže vína nezařazuje podle německého (zákonem daného) přívlastkového systému, ale jen jako jakostky s VDP kategoriemi Ortswein – Erste Lage – Grosse Lage. Jak jsem psal už dříve, v praxi to nic nemění na tom, že Ortswein je (vpodstatě) kabinet a Erste Lage je pozdní sběr. Sauerovo S jako Spätlese najdete na všech vínech Erste Lage. Už jsem tady taky psal, že (zjednodušeně) především Silvaner kabinet a pozdní sběr jako by byla dvě úplně odlišná vína, skoro jako jiné odrůdy. Lehké, živé kabinety s nízkým alkoholem bývají radostně pitelné, robustnější Spätlese jsou velká vína vhodná k víceleté archivaci. Soukromě mám rád bohaté Silvanery Spätlese v zimě, ale v létě na zahradě nadšeně vytahuju kabinety.

Nebojte se kozích měchů! Vinařství lahvuje většinu vín (přesněji, tradiční francká vína) do tradičních franckých lahví nazývaných Bocksbeutel podle kozích měchů. Baňaté placatky vyvolávají u konzumentů burgundských a bordeauxských lahví obavy, zdalipak vína půjde skladovat. Nejen že to jde, ale ze zkušenosti vím, že na konci září budou kozí měchy vypité. Sauerovy Ortsweiny se vyplatí kupovat po krabicích. Nejčastějším dotazem bedýnkářů za poslední roky bylo, Skleničko, kdy zase přivezeš Sauera???

Nepodceňujte milerku! Doporučuju vaší pozornosti hlavně podceňované milerky. Sauerův Ortswein i Erste Lage Fürstenberg vás přesvědčí, že Müller-Thurgau je vynikající odrůda a dokáže dávat krásná vína. Aby to nebylo tak jednoduché, Sauerové ještě nenalahvovali Fürstenberg 2023 z milerky a nabízejí stále ročník 2022. Měl jsem svou poslední lahev Fürstenbergu 2022 na začátku března (tady) a byla vynikající. Klidně vyzkoušejte rok starou milerku.


Vedle toho nabízí vinařství úplnou novinku, nazvanou 2023 Riesling Kabinett Escherndorfer Lump. Zatím jsem neochutnal, ale z názvu soudím, že půjde o klasický německý kabinet s vyšším zbytkovým cukrem a taky vyšší kyselinou. Naznačuje to i označení kabinet, které pravidla VDP zapovídají. Do nabídky jsem dal obě možnosti, alternativně s milerkou z Fürstenbergu 2022. Případně si můžete napsat vlastní sestavu (například 6x milerka Ortswein). Budu se snažit vyhovět všem přáním, která dojdou do uzávěrky objednávek.

Bedýnkovou nabídku jsem rozdělil na dvě základní trojice. Podmínkou přihlášky je objednání alespoň šesti lahví, ale můžete si složit jakoukoli kombinaci. Ceny nechávám stejné jako před rokem. Kurz EURO je letos mnohem horší, takže s podmínkou dostatečného počtu objednávek. Následující nabídka je jen pro snazší orientaci:

Bedýnka A, všechno
2023 Escherndorf Müller-Thurgau trocken – 360 Kč
2023 Escherndorf Silvaner trocken – 390 Kč
2023 Escherndorf Riesling trocken – 390 Kč
2022 Escherndorfer Fürstenberg Miller-Thurgau trocken – 450 Kč
2023 Escherndorfer Lump Silvaner trocken – 560 Kč
2023 Escherndorfer Lump Riesling trocken – 560 Kč
celkem 2700 Kč

Bedýnka B, všechno s kabinetní ryzlinkem místo milerky
2023 Escherndorf Müller-Thurgau trocken – 360 Kč
2023 Escherndorf Silvaner trocken – 390 Kč
2023 Escherndorf Riesling trocken – 390 Kč
2023 Escherndorfer Lump Riesling Kabinett – 500 Kč
2023 Escherndorfer Lump Silvaner trocken – 560 Kč
2023 Escherndorfer Lump Riesling trocken – 560 Kč
celkem 2760 Kč

Bedýnka C, jen Ortswein
2x 2023 Escherndorf Muller-Thurgau trocken – 360 Kč
2x 2023 Escherndorf Silvaner trocken – 390 Kč
2x 2023 Escherndorf Riesling trocken – 390 Kč
celkem 2280 Kč

Bedýnka D, jen Erste Lage
2x 2022 Escherndorfer Fürstenberg Miller-Thurgau trocken – 450 Kč
2x 2023 Escherndorfer Lump Silvaner trocken – 560 Kč
2x 2023 Escherndorfer Lump Riesling trocken – 560 Kč
celkem 3140 Kč

Bedýnka E, to nejlepší
2022 SEHNSUCHT Silvaner trocken – 720 Kč
2021 Silvaner GG Am Lumpen – 950 Kč
2021 Riesling GG Am Lumpen – 950 Kč
celkem 2620 Kč.

SEHNSUCHT je mix sylvánů ze dvou Erste Lage (Fürstenberg a Lump), školený v barikových sudech. Am Lumpen je vinice klasifikovaná jako Grosse Lage, čili obdoba burgundských Grand Cru.

Jsou možné jakékoli vlastní sestavy za předpokladu objednávky alespoň šesti lahví. Ceny jsou včetně dopravy Českou Poštou jako Balík na Poštu, v Praze po domluvě víno přivezu. Přihlášky prosím do pondělí 22. dubna. Víno chci přivézt po 1. květnu rozvézt a rozeslat po 6. květnu. Kdo plánujete v týdnu po 6. květnu dovolenou, napište mi to do poznámek a víno vám pošlu podle domluvy. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *