SKB 96, Sauerovy milerky, sylvány a ryzlinky potřetí

Před dvěma roky jsem si dodal odvahu a přivezl první bedýnky z franckého vinařství Horst Sauer. Měl jsem je v hlavě zařazené jako franckou špičku a nejlepší vína z Escherndorfu, ale překvapilo mě, že v nejprestižnější vinařské ročence Gault & Millau mají „jen“ tři hrozny, podobně jako několik dalších místních vinařství. Načasoval jsem si to přesně: někdy v té době otec Horst předal vedení vinařství dceři Sandře (na úvodní fotce) a sám si pro sebe vyhradil jen sladká vína. Pro rok 2018 je G&M jmenovali německým Vinařstvím roku. Potom G&M přidalo čtvrtý hrozen a pro rok 2021 už čtyři hrozny přebarvilo načerveno. Vysvětlím, co to znamená.  

Gault & Millau má pětihvězdičkové hodnocení vinařství, prezentované jako 0-5 hroznů. Hrozny (hvězdičky) jsou standardně černé, půlhvězdičky se nevedou. Když se teď Sauerům hrozny přebarví dočervena, není to 4 a půl hroznu, ale deklarace, že G&M uvažuje o zvýšení hodnocení na pět hroznů. Není to nic definitivního, už jsem viděl, jak tři červené hrozny zase zčernaly, nemusí to vyjít. Ale vinařské ročenky obecně jsou konzervativní a nemilují rychlé vzestupy a pády. Jestli příští rok dostane Weingut Horst Sauer pět hroznů, možná zavede alokace na víno :-) a čím víc letos objednáme, tím víc budeme moct dostat za rok. To je samozřejmě legrace, v aktuálních kovidových časech vinařství nezdražuje a vína nejsou nedostupná, ale pět hroznů v ročence G+M by zvedlo poptávku.

Horst Sauer, to je Muschelkalk, suché milerky, sylvány a ryzlinky. Dvacet hektarů vinic na vápenitých podložích ve franckém Escherndorfu, německá preciznost zpracování a čistota projevu, plus Frankentrocken, vína suchá jako Franky. Horst Sauer je členem sdružení VDP, takže vína nezařazuje podle německého (zákonem daného) přívlastkového systému, ale jen jako jakostky s VDP kategoriemi Ortswein – Erste Lage – Grosse Lage. Jak jsem psal už před rokem, v praxi to nic nemění na tom, že Ortswein je (vpodstatě) kabinet a Erste Lage je pozdní sběr. Sauerovo S jako Spätlese najdete na všech vínech Erste Lage. Už jsem tady taky psal, že (zjednodušeně) především Silvaner kabinet a pozdní sběr jako by byla dvě úplně odlišná vína, skoro jako jiné odrůdy. Lehké, živé kabinety s nízkým alkoholem bývají radostně pitelné, robustnější Spätlese jsou velká vína vhodná k deseti a víceleté archivaci. Soukromě mám rád bohaté Silvanery Spätlese v zimě, ale v létě na zahradě nadšeně vytahuju kabinety. (Podle prvního zkoumání vzorků 2020 z vinařství jsou letos Erste Lage o stupínek lehčí a pitelnější než v předchozích ročnících.)

Nebojte se kozích měchů! Vinařství lahvuje většinu vín (přesněji, tradiční francká vína) do tradičních franckých lahví nazývaných Bocksbeutel podle kozích měchů. Baňaté placatky vyvolávají u konzumentů burgundských a bordeauxských lahví obavy, zdalipak vína půjde skladovat. Nejen že to jde, ale ze zkušenosti vím, že na konci září budou kozí měchy vypité. Sauerovy Ortsweiny se vyplatí kupovat po krabicích. Nejčastějším dotazem bedýnkářů za poslední dva roky bylo, Skleničko, kdy zase přivezeš Sauera???

Pryč s podceňováním! Doporučuju vaší pozornosti hlavně podceňované milerky. Sauerův kabinet i Spätlese vás přesvědčí, že Müller-Thurgau je vynikající odrůda a dokáže dávat krásná vína. Bedýnkovou nabídku jsem rozdělil na dvě trojice. Podmínkou přihlášky je objednání alespoň šesti lahví, ale můžete si složit jakoukoli kombinaci. Degustační poznámky už jsem dal tady a tady, poznámky k ryzlinkům dám ve středu. Následující nabídka je jen pro snazší orientaci:

Bedýnka A čili všechno:
2020 Escherndorfer Müller-Thurgau trocken – 300 Kč.
2020 Escherndorfer Silvaner trocken – 350 Kč
2020 Escherndorfer Riesling trocken – 390 Kč
2020 Escherndorfer Fürstenberg Müller-Thurgau S trocken – 390 Kč
2020 Escherndorfer Lump Silvaner S trocken – 540 Kč
2020 Escherndorfer Lump Riesling S trocken – 540 Kč
Milerka, Sylván a Riesling, třikrát Ortswein a tři Erste Lage. Celkem 2490 Kč.

Bedýnka B čili kabinety
2020 Escherndorfer Müller-Thurgau trocken – 300 Kč.
2020 Escherndorfer Silvaner trocken – 350 Kč
2020 Escherndorfer Riesling trocken – 390 Kč
celkem 1040 Kč nebo 2080 za šest lahví. Lehká, čistá a krásně pitelná vína.

Bedýnka C čili Erste Lage
2020 Escherndorfer Fürstenberg Müller-Thurgau S trocken – 390 Kč.
2020 Escherndorfer Lump Silvaner S trocken – 540 Kč
2020 Escherndorfer Lump Riesling S trocken – 540 Kč
celkem 1 470 Kč nebo 2 900 za šest lahví. Velká vína určená k archivaci, ale z první degustace mám dojem, že jsou letos „odlehčená,“ skvěle pitelná a živá.

Bedýnka D, specialty a rarity
V předchozích dvou letech jsem nabídku záměrně rozšiřoval o oranžový Silvaner, sladké TBA, Scheurebe Erste Lage nebo Blauer Silvaner Erste Lage. Modrý Sylván je fajn a jestli někdo zatoužíte po oranžádě ze Sylvánu, tak ji rád přivezu, ale… letos chci místo dvou Erste Lage doporučit tři Ortsweiny. Je to lepší nákup a větší zábava, například A+B (9 lahví). Já asi neodolám a jestli pro víno pojedu sám, asi si Blauer Silvaner a oranžádu přivezu, protože jsem zvědavej jako kočka. Ale za horkých letních večerů budu klidnější s vědomím, že ve sklepě mám ještě dvě krabice Sauerových milerek, sylvánů a ryzlinků. Když na začátku podzimu doma otvírám poslední lahev Sauerova Silvaner Ortswein a vím, že léto je v háji a jaro daleko, ten pocit nikomu nepřeju zažít…

Pravidelní účastníci to už znají, ale rád uvidím i nová jména: budu potřebovat vaše přihlášky co nejdříve, nejlépe do neděle 23/5. Příští týden víno objednám a budu se snažit ho přivézt co nejdříve. Rád bych ho rozesílal už po 31/5. Minimální objednávku prosím šest lahví, ceny jsou včetně poštovného, s vyzvednutím balíku na Poště. V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů. Těším se na vaše přihlášky, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *