Toskáské jaro a Hustá Bílá Vernaccia z Holubníku

Jaro je tady! Příchod jara se v Toskánsku pozná podle žlutých květů ginestry. V pátek jsem v San Gimignanu vyfotil první. Jsou to dvoumetrové keře a v létě intenzivně voní, teď jsem cestou zpátky údolím Ceciny viděl u silnice první květy. Sice chápu, že znalost ginestry (česky janovec) mi nikdy k ničemu nebude, ale kamarádka mě trumfla ještě zbytečnější informací, že podle rodové legendy francouzských Plantagenetů prý ginestru okusovali jednorožci. Tak proto jí asi roste v Toskánsku tolik – protože jednorožci vymřeli a ginestru nemá kdo okusovat.

Colombaio di Santa Chiara je nejrenomovanější vinařství v San Gimignanu (web) a maják odrůdy, takže jsem o něm psal už několikrát. Souvisí s tím i název, totiž proč Svatá Klára (podobně jako v pražské Troji, je to název vinice, navíc v Itálii je svatá Klára populární světice a je po ní pojmenováno všude něco) a proč Colombaio (Colombaio = Holubník, Chiara byla abatyše v Assissi, která chovala holuby, se kterými tak rád rozmlouval svatý František, asi nejpopulárnější katolický světec) a dál doporučuju vyhledavač na blogu, protože to všechno jsem už psal. Přestože o vinařství píšu jako o „majáku odrůdy Vernaccia,“ je to poměrně mladý podnik z roku 2002, který díky dobrému zaměření, práci a souhře šťastných okolností vystřelil mezi toskánskou elitu a dlouhou dobu představoval vzor moderního vinařství v San Gimignanu. A když už jsem napsal tak dlouhý úvod, tak snad nic nepokazím, když ještě dodám, že být moderním majákem v San Gimignanu není k zahození, protože vína z Vernaccie di San Gimignano opěvoval už Dante Alighieri v Božské komedii, datované 1321.

Někteří čtenáři mohou přemýšlet o tom, co znamená obrat „datované 1321.“ Sám to nevím. Bylo to před Zuckerbergem i Guttebergem, takže nevím, jak se tehdy knihy publikovaly. Zveřejňovaly. Dante byl tehdy florentským vyslancem v San Gimignanu, takže možná šlo o veřejné čtení z rukopisu, fakt nevím. Jestli to čte nějaký historik nebo archeolog, uvítám komentář a poučení.

Selvabianca Vernaccia di San Gimignano 2023, Colombaio di Santa Chiara
Ve skleničce je bledá žlutá barva, na nose velmi harmonický projev ovoce, hlavně citrusy, a koření (anýz). V chuti je to zase úplně srovnané, harmonické, s živou a výraznou kyselinou, svěžím citrusově ovocným projevem, středně plné, sametově hladké (žádná mladická ostrost, naopak už teď je to klidné a hladké, a bude se ještě zlepšovat). Psaných 13% alkoholu a působí ještě o kousek méně důrazně. S ohřátím a provzdušněním roste plnost, koncentrace, ale jako milovník tradiční lehké Vernaccie dám přednost studené a lehčí podobě. Druhý den v otevřené lahvi to je jasných 90 bodů / 100.

Připomínám novou nabídku franckých milerek, sylvánů a ryzlinků vinařství Horst Sauer. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *