SKB 107 – francké milerky, sylvány a ryzlinky Horsta Sauera

Na konci týdne jsem rozvezl Erbesovy moselské ryzlinky po Praze. V úterý pošlu Poštou zbylé bedýnky mimopražským. Zároveň hned vyhásím nové bedýnky a vysvětlím, proč tak pospíchám. Protože to chci stihnout do konce dubna a v květnu si dát bedýnkovací přestávku. A jak už tušíte z obsahu posledních textů, staronovým tématem budou francké milerky, sylvány a ryzlinky Horsta Sauera.  

Na začátku byla skleničkovská degustace dvanácti sylvánů v listopadu 2018. Jeden z účastníků si vyžádal hlasování o nejlepším sylvánu a k mému překvapení jasně zvítězil Escherndorfer Lump 2017 Horsta Sauera. Na jaře 2019 jsem si udělal ve vinařství podrobnou degustaci s šéfkou Sandrou Sauer a letos to bude už čtvrtý rok, co je dovezu. Loňský rok byl přelomový. Částečně za to mohl Covid (lidi seděli doma a kupovali hodně vína) a částečně za to mohla Sauerova milerka. Základní Müller-Thurgau byl bomba, nesmírně přitažlivé víno, v nejlepším smyslu chlastací. Prodal jsem ho 240 lahví, půl palety milerky!

V roce 2018 mělo vinařství Horst Sauer v německé vinařské ročence Gault & Millau tři hrozny (z pěti možných), v roce 2020 už čtyři. Beru to jako potvrzení příslušnosti k německé špičce. Hospodaří na vápencových vinicích s pozůstatky schránek druhohorních mořských živočichů (v Německu se tomu říká Muschelkalk a zkamenělé ulity najdete v degustačních halách většiny escherndorfských vinařství). Horst Sauer už odešel „na odpočinek,“ což v praxi znamená, že si pro sebe vyhradil sladká vína, a všechno ostatní řídí jeho dcera Sandra. Vína jsou ukázkově suchá (v Německu se říká Frankentrocken, suchý jako Franky), vynikají čistotou a precizním zpracováním. Většina vín kvasí a školí se v nerezových tancích, základní vína (Ortswein) předvádí odrůdu, Erste Lage zdůrazňují vinici.

Jak dopadl ročník 2021? Už jsem o tom psal minulý týden v degustačních poznámkách o prvních šesti vínech. Základní vína (s bílou etiketou) mají všechna nízký alkohol (11,5%), jsou čistě odrůdová a lehká jako pírko. Milerka není tak bohatá jako loni, je víc strohá, ale zase skvělá. Silvaner je podobný jako loni (Sauerovy sylvány jsou pro mě prototyp toho nejlepšího) a o ryzlinku nejvíc platí přirovnání o pírku. Erste Lage jsou složitější vína, Ortswein jsem přirovnával k haiku a Erste Lage k celovečernímu filmu. Letos jsou taky trochu víc odlehčené než loni, což (podle mého názoru) prospělo především milerce z Fürstenbergu. Bedýnkovou nabídku jsem tentokrát zjednodušil:

Bedýnka A
2021 Esherndorfer Muller-Thurgau trocken – 340 Kč
2021 Esherndorfer Silvaner trocken – 390 Kč
2021 Esherndorfer Riesling trocken – 390 Kč
2021 Escherndorfer Fürstenberg Miller-Thurgau trocken – 450 Kč
2021 Escherndorfer Lump Silvaner trocken – 560 Kč
2021 Escherndorfer Lump Riesling trocken – 560 Kč
celkem 2690 Kč

Bedýnka B, jen Ortswein
2x 2021 Esherndorfer Muller-Thurgau trocken – 340 Kč
2x 2021 Esherndorfer Silvaner trocken – 390 Kč
2x 2021 Esherndorfer Riesling trocken – 390 Kč
celkem 2240 Kč

Bedýnka C, jen Erste Lage
2x 2021 Escherndorfer Fürstenberg Miller-Thurgau trocken – 450 Kč
2x 2021 Escherndorfer Lump Silvaner trocken – 560 Kč
2x 2021 Escherndorfer Lump Riesling trocken – 560 Kč
celkem 3140 Kč

Bedýnka D, to nejlepší
2020 SEHNSUCHT Silvaner trocken – 750 Kč
2020 Silvaner GG Am Lumpen – 990 Kč
2020 Riesling GG Am Lumpen – 990 Kč
celkem 2730 Kč

SEHNSUCHT je mix sylvánů ze dvou Erste Lage (Fürstenberg a Lump), školený v barikových sudech. Am Lumpen je vinice klasifikovaná jako Grosse Lage, čili obdoba burgundských Grand Cru. Před rokem jsem vlastní zisk vyměnil za poslední tři vína. Zalíbilo se mi to a chci to zopakovat. Když se někdo budete chtít přidat, naklikejte si bedýnku D. Jinak jsou možné jakékoli vlastní sestavy za předpokladu objednávky alespoň šesti lahví. Ceny jsou včetně dopravy Českou Poštou jako Balík na Poštu, v Praze po domluvě víno přivezu. Přihlášky prosím do pátku 22. dubna, v týdnu po 25. dubnu už chci víno přivézt a do konce dubna rozvézt a rozeslat. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *