Francké degustace 2021 potřetí, ryzlinky

Třetí díl degustací mladých vín escherndorfského vinařství Horst Sauer otvírám fotkou jeho dcery Sandry z degustace v březnu 2019. Horst Sauer si už užívá důchodu, ale vyhradil si pro sebe slaďáky, se kterými začal hned sklízet velké úspěchy. Sandra Sauer je jako vinařka odpovědná „za všechno ostatní,“ tedy i za šest vín, které tady v posledních dnech popisuju. Pokusím se udělat popisy stručné.  


2021 Escherndorfer Riesling trocken, Horst Sauer
Mnoho let jsem měl potíže s ryzlinky z vápencových vinic. Od prvního setkání jsem propadl těm břidlicovým, mám rád křemenité, můžu žulu nebo moravské písky, ale vápencová strohost mě dlouho nebrala. Až letos jsem základnímu ryzlinku propadl od prvního napití, díky lehkosti. Leč popořadě.

Klasická francká ambaláž, tedy placatka Bocksbeutel a šroubovací uzávěr. Ve skleničce je světlá žutá barva, na nose středně intenzivní vůně květin a lehce citrusy s meruňkou. V chuti výtečná kyselina, tenké tělo s citrusy a jablíčky, suché a středně dlouhé, s kamenitě minerálním závěrem. Krásně čisté, zmíněná lehkost se kromě menší plnosti projevuje i nízkým alkoholem (11,5%). Vlastně na tom nic není, ale snadno se to pije a dává to radost.

2021 Escherndorfer Lump Riesling trocken, Horst Sauer
Plnější žlutá barva se zelenkavými odlesky, na nose plnější citrusově ovocná vůně s broskví a medem. V chuti plnější se zralým ovocem, s meruňkou a broskví, se silnou kyselinou a minerálním závěrem. Koncentrované, šťavnaté, dlouhé, s dlouhou dochutí. Ortswein je lehké jako pírko, Lump je strukturovaný. Ortswein je jako haiku, Lump jako román.

V předchozích letech jsem oceňoval strukturu Sylvánu a ryzlinku z Ešerndorfského Lumpa, letos se mi ještě víc líbí všechny tři základní vína. Milerka, Sylván i ryzlink jsou lehké, s nízkým alkoholem (shodně 11,5%) živelně pitelné (a díky nízkému alkoholu je „živelné pití“ poměrně bezpečné). Neplatí to stoprocentně: od předchozích ročníků se odlišuje milerka z Erste Lage Fürstenberg. Při domácí degustaci se dopila jako první. Ale podobné preference bude mít každý jinak a není nad vlastní zkušenost. Jestli bude zájem, chci nový ročník Sauera zase přivézt. Čekám jen na to, až mi přijedou moselské ryzlinky od Erbese, hned poté vyhlásím nové bedýnky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *