SKB 106, moselské ryzlinky 2021

Už dvakrát jsem tady jásal nad tím, že jsem dostal prvních šest ryzlinků ročníku 2021 z vinařství Karl Erbes. První čtyři jsem už tady popisoval a poslední dva dám příště. Bude to stát za to, asi jako pozdní sběr s 9,7 gramu kyseliny. Teď spěchám vyhlásit novou ryzlinkovou bedýnku. Heslem ročníku 2021 bude KYSELINA!  

Weingut Karl Erbes je malé (šestihektarové) rodinné vinařství na střední Mosele. Založil je  v sedmdesátých letech Karl Erbes a dnes je vede jeho syn Stefan. Kromě vlastních vinic na Ürziger Würzgarten, Erdener Treppchen a Ürziger In der Kranklei mají malou produkci z pronajatých parcel: Erdener Prälat (to bývá 120 až 200 lahví ročně) a Lösnicher Försterlay (asi tisícovka lahví). Všechny vinice jsou pravokořenné, vína kvasí spontánně, suchá vína se nefiltrují. Říkají, že síří málo (a přiměřeně podle zbytkového cukru) – já na podobné řeči obvykle nedám, ale v novém ročníku mě u žádného z šesti vín síra nevyrušovala.

Erbesové zatím nalahvovali jen osm ryzlinků (z asi dvaceti, které každoročně lahvují). Ochutnal jsem jich šest, vesměs měly kyselinu tak silnou, že se v ní ztrácel pro Moselu jinak typický zbytkový cukr. Částečně je to asi kouzlo okamžiku, s vyzráváním v lahvi se kyselina ohladí a nebude tak výrazná, ale v mladých vínech skutečně dominuje. V příštím reportu se budu radovat nad pozdním sběrem z Erdener Treppchen s 9,7 gramy kyselin. Do bedýnek jsem zařadil i jedno víno, které jsem ještě neochutnal. Sladký pozdní sběr z vinice Kranklei patří od začátku k mým oblíbeným (a k tomu nejlepšímu, co vinařství dělá). V ročníku 2021 je s 9,5 gramu kyselin. To nasvědčuje tomu, že dvacet let archivace by neměl být žádný problém. V ročníku 2020 byly kyseliny (skoro) rekordně nízké, v ročníku 2021 si to příroda vynahradila. Čistota, svěžest a typický ovocný projev moselských ryzlinků zůstaly.

V ročníku 2020 Erbesové kvůli nižší kyselině nechali jen malý zbytkový cukr a ryzlinky jsou proto hodně suché. Abych toho využil a potěšil milovníky hodně suchých vín, přidal jsem bedýnku B. Kromě úvodní jakostky 2021 jsou v ních tři suché ryzlinky z předchozího ročníku a dva z vynikajícího ročníku 2017. Ürziger Würzgarten kabinett feinherb jsem zařadil jen pro srovnání s novým ročníkem. 2017 Kranklei Spätlese je dlouhodobě moje nejoblíbenější víno, které navíc za čtyři roky nádherně vyzrálo a je teď ve skvělé formě, pokud ho budete chtít vypít kdykoli letos.

To jsou ty dobré zprávy. Teď jedna špatná, kterou jste ale už dávno čekali. Po mnoha letech setrvalých cen Erbesové zdražili. Kurz EURO je nám teď právě příznivý, ale ceny dopravy stoupají významně. Nový ročník 2021 bude tedy s novými cenami, starší ročníky zatím zdraží jen málo (oprava: hned ráno po rozeslání newsletteru přišel e-mail, že nové ceny platí i pro staré ročníky. Omlouvám se, v seznamu dole jsem to už opravil, v rozeslaném newsletteru už opravit nemůžu).

Bedýnka A, 2021
2021er Ürziger Würzgarten Riesling feinherb QbA – 270 Kč
2021er Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb – 390 Kč
2021er Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett – 390 Kč
2021er Erdener Treppchen Riesling Kabinett – 390 Kč
2021er Erdener Treppchen Riesling Spätlese – 440 Kč
2021er Ürziger in der Kranklei Riesling Spätlese – 490 Kč
celkem 2370 Kč

Bedýnka B, starší ryzlinky
2021er Ürziger Würzgarten Riesling feinherb QbA – 270 Kč
2020er Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett trocken – 390 Kč
2017er Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb – 390 Kč
2020er Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 440 Kč
2020er Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 440 Kč
2017er Ürziger in der Kranklei Riesling Spätlese – 490 Kč
celkem 2420 Kč

Pravidelní účastníci to už znají: ceny jsou včetně dopravy za předpokladu objednávky šesti lahví (nebo víc), sestavy můžete libovolně měnit (po domluvě, tedy do vyprodání). Doprava s Českou Poštou jako Balík na Poštu (s vyzvednutím na Poště), v Praze po domluvě přivezu do práce nebo domů. Přihlášky prosím do pátku 8. dubna, chci víno přivézt dříve, než kurz EURO začne zase stoupat. Počítám s rozvozem po 18. dubnu. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *