Ryzlink a Frankovka z Moravy

Frankovka Růžený 2019 VOC Modré Hory, J. Stávek
Sice vím, že Jan Stávek dělá v Němčičkách výbornou Frankovku a Pinot, ale problém je sehnat je v Praze… Nechci rozebírat stav obchodování s domácími víny, ale není to žádná idylka. Například dva vynikající a zajímavé moravské vinaře, Honzu Stávka a Zdeňka Peřinu, dováží do Prahy italský importér La Fattoria. Stávkovu Frankovku jsem u něj sehnal až při čtvrté návštěvě.

Ve skleničce je středně temná rubínově červená, na nose je to po provzdušnění středně intenzivní třešňová vůně s trochou dřeva. Příjemně harmonická až elegantní, moc pěkné. V chuti je to velmi odrůdové, klidné, harmonické a úplně suché. Odbouraná kyselina jablečná (a kyselina nevystupuje a je pěkně zakomponovaná), na Frankovku poměrně plné tělo s třešněmi, višněmi a lehkými měkkými taniny, středně intenzivní až intenzivní. Kořenitý závěr s pikantní kyselinou jako lehkou stopou barikových sudů a pěkná dlouhá dochuť. Všechno sladěné, uměřené, přitom stále pěkně pitelné, navíc s typickou frankovkovou višňovou peckou v chuti. 13,5% alkoholu. Velmi pomůže dekantace, hned po otevření byl projev málo čistý, s rozmazanými konturami, skoro nudný a průměrný. Provzdušněné je významně lepší.

Podle zadní etikety je to vyrobené ve směsi malých / středních / velkých sudů, což je (za mě) dobře, protože barik rozhodně není poznat (kromě už zmíněné pikantní stopy octovek v závěru) a celkově je to sice jasně ze sudu, ale s příjemně neurčitým typem sudu.

Ryzlink rýnský 2021 jakostní, Vinice Hnanice
Parazituju na cizím objevu, koupil jsem v Lídlu na nedávné doporučení na Jižním svahu, abych si soukromě srovnal měřítka. Ambaláž je supermarketová klasika včetně šroubovacího uzávěru. Ve skleničce je s ohledem na nový ročník hodně plná zlatožlutá barva. Na nose zelené jablko, citrusy, vzdáleně med, a celkově hodně strohý až přísný projev evokující suché víno. V chuti výrazná kyselina, středně plné tělo (na ryzlink vlastně hodně plné), pocitově úplně suché s výraznějším medovým tónem, super kyselina, zralé citrusy a kyselé jablko. Jablíčko ryzlinku dodává lehce naoxidovaný projev, ale technicky je to zřejmě čistá nerezovka. 12% alkoholu. Vlastně je tam všeho bohatě, počínaje parádní kyselinou, jen celkový projev je trochu hrubý, bez jemnosti. Ale víno stálo stovku v Lídlu, takže parametry cena a dostupnost jsou za deset bodů z deseti možných, a za stovku je to výborný nákup. O výrobci nic nevím, ale dělat za stovku pro supermarkety tak třeskutě suché víno (a dobré) si zaslouží velké uznání.

Reklama: připomínám nabídku bedýnky Sauvignonů z údolí Loiry z Domaine de Villargeau. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *