Ryzlink a Chianti, radost z Mosely a z Toskánska

2019 Veldenzer Elisenberg Riesling kabinett, Max Ferd. Richter
Moselský ryzlink z okénka Sledujeme konkurenci – Max Ferd. Richter je asi sedmnáctihektarové vinařství se sídlem v Mühlheimu. To je oblast, o které vím jen, že tam převládá modrá břidlice. Náhodný nákup ze zvědavosti (La Fattoria).  

Klasická moselská ambaláž, štíhlá brčálově zelená lahev a etiketa se starou rytinou, přesně měl na Mosele před deseti patnácti lety každý. Ve skleničce je zářivá světlá citronově žlutá barva, na nose typický moselský ryzlink. Intenzivně lípa, citrusy a med, svěží a hodně zralé, ale ani náhodou ne přezrálé. V chuti krásná ostrá kyselina a zralé ovoce, hlavně physalis a citrusy, med. Podle údaji o alkoholu (8,5%) by víno mělo mít odhadem 50 gramů zbytkového cukru, ale působí lehce a vyváženě, kyselina je opravdu ostrá. Typická břidlicová mineralita. Vynikající ryzlink i cena (341 Kč).

Ceppeto 2019 Chianti Classico DOCG, Mannucci Droandi
Návrat ke klasickým a přesně definovaným chutím je dokonalá úleva, asi jako když se večer uložím na polštář! Sice 14,5% alkoholu, ale u Chianti si to dokážu nějak omluvit, protože pro Toskánsko mám slabost. Matně si vzpomínám, že Ceppeto jsem měl před šesti sedmi lety ve skleničkovských bedýnkách. Mannucci Droandi je toskánský patriot, který si pěstuje školku zapomenutých autochtonních odrůd a občas z nich vybere nějakou úspěšnou. Pěstuje ji potom na větší ploše a lahvuje z ní víno, ochutnával jsem asi tři ročníky jeho Foglia Tonda a měl to moc dobré.

Ve skleničce je středně temná a lehce zakalená rubínově červená barva, s podezřením na lahvování bez filtrace. Na nose je to zpočátku typické Chianti (viz úvod, dokonalá úleva :-) se zralým lesním ovocem a piniovým lesem, ale s provzdušněním je víno proměnlivé jako moře. Po dvou hodinách je na nose docela jasně definovaný perník, průběžně i zemitá aromata s houbami a tak, ale stále v mezích definice toskánského Chianti. V chuti zakomponovaná kyselina po jablečno-méčném kvašení, hodně plné tělo a hodně zralé ovoce, ostružiny, třešně, lesní plody. Mladě šťavnaté, zároveň s výrazným projevem sudu, tělnaté s poměrně robustním projevem. Takže sice dokonalá identifikace s regionem a jeho kánony, ale taky hodně zralé, nabušené a s vyšším alkoholem. Druhý den s provzdušněním je to dokonalé klasické Chianti. Za 350 Kč u dovozce (Foltýn Wine) výborný nákup.

Reklama: připomínám nabídku bedýnky Sauvignonů z údolí Loiry z Domaine de Villargeau. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *