SKB 113, Sauvignony z Loiry

Před deseti lety jsem byl právě třetí den na Loiře. Zájezd organizoval Daniel Brož a já jsem byl oficiálně za oponenta při výběru nových vín. Výsledky byly tak skvělé (Villargeau, Sebastien Treuillet, Bernard Baudry), že se divím, že jsem od té doby na Loiru nejel. Hned první den jsme degustovali s Markem Thibaultem ve Villargeau, ale trvalo dalších sedm let, než jsem od něj něco přivezl. Abych to dovyprávěl všechno, potkali jsme se znova v lednu 2020 v Praze a v únoru jsem přivezl první sauvignonovou bedýnku z jeho vinařství Domaine de Villargeau.  

To bylo těsně před vypuknutím kovidových zmatků a o rok později mi jeho Sauvignony pomohli přežít jarní lockdowny roku 21. Před rokem jsem Sauvignony nedovezl, v březnu 2022 po ruské invazi na Ukrajinu neměl nikdo na dovoz nebo nakupování vína ani pomyšlení (a Villargeau odkládali lahvování některých vín na později). Je na čase si to vynahradit!

Něco o Sauvignonu. V osmdesátých letech bylo ČSSR rájem kopřivových Sauvignonů. Dodatečně se omlouvám všem, kdo ode mě slyšeli opakovat poučku o tom, že jsou dva různé klony odrůdy: jeden dává kyselá kopřivová vína, druhý krásně ovocné, meruňkovobroskvové Sauvignony. Odposlechl jsem to od moravských vinařů a je to nejspíš nesmysl. Kopřivové Sauvignony pocházejí z nevyzrálých, předčasně sklizených hroznů, broskvové z optimálně vyzrálých. Trik je v tom, že Sauvignon je aromatická odrůda a dává nejvýraznější aromata jako nezralý. K dokonalosti to dovedli vinaři na Novém Zélandu, když zaplavili svět lacinými kyselými (soukromě dodám nepitelnými) Sauvignony s agresivní aromatikou. Díky tomu dnes většina konzumentů nemá ponětí, jak chutná Sauvignon, tím myslím víno z dobře vyzrálých hroznů.

Vinařské encyklopedie se vzácně shodují v tom, že nejlepší Sauvignony na světě pocházejí ze dvou francouzských obcí na řece Loiře, ze Sancerre a Pouilly-Fumé. Ano, tam samozřejmě vyrábějí víno z vyzrálých hroznů. A teď se oklikou dostávám k Sauvignonům z vinařství Villargeau: to leží ve vesnici Pougny, vzdušnou čarou asi 12 až 15 kilometrů od Sancerre i Pouilly.

Klasická skleničkovská odbočka aneb jak koupit výborné víno a nezaplatit majlant. Vína ze Sancerre a Pouilly jsou už světoznámá a tomu odpovídají ceny. Pougny leží v nové apelaci Cotteaux du Giennois. Ta má něco přes sto hektarů vinic a vinařství Villargeau z nich má asi dvacet, takže je to velký hráč na malém hřišti. Jak uvidíte u seznamu vín, za dva roky vína zdražila jen o asi deset procent, což je na francouzské a evropské poměry jako nic :-) Pokud jde o výběr vín, bude to pětkrát Sauvignon a jedno rosé z Pinotu Noir (s malým přídavkem Gamay). Čtyři Sauvignony by měly ukázat odrůdu ze tří druhů půd, které se tam vyskytují: vápenec, křída a křemen (Silex). Centrální Loira je geologickým pokračováním vápencového masivu, který vytváří Burgundsko, křemen je tam navíc. Pátý Sauvignon, La Belle Paresseuse, je barikovaný.

Bedýnka A, všechno
Villargeau Blanc 2022 – 320 Kč
Fernand & Sons 2021 – 350 Kč
Les Abeilles 2022 – 380 Kč
Sans Complexe 2022 – 480 Kč
Belle Paresseuse 2019 – 550 Kč
Villargeau Rosé 2021 – 320 Kč
celkem 2390 Kč

Bedýnka B, levnější výběr
2x Villargeau Blanc 2022 – 320 Kč
Fernand & Sons 2021 – 350 Kč
Les Abeilles 2022 – 380 Kč
Sans Complexe 2022 – 480 Kč
Villargeau Rosé 2021 – 320 Kč
celkem 2160 Kč

Villargeau Blanc 2022 je směs hroznů z různých půd, hlavně z vápence, pitelnost, čistota a struktura.
Fernand & Sons 2021 je plnější Sauvignon z křemene (Silex) s ovocným projevem.
Les Abeilles 2022 – méně plný, ovocný a čistý SVG, Silex.
Sans Complexe 2022 – Sauvignon z vinic s křídovým podložím, z nerezového tanku. Lahvovaný v únoru, ještě hodně mladý. Doporučuju počkat do půli května.
La Belle Paresseuse 2017. Sauvignon z křemene (Silex) zpracovaný v barikových sudech. V roce 2013 Marc ukazoval, že ho má jen tři sudy. Je možné, že víno bude potřebovat ještě nějaký čas ležení v lahvi.
Villargeau Rosé 2022 – 80% Pinot Noir a 20% Gamay, vyrobeno v nerezu.

V druhé bedýnce je místo barikované Belle Paresseuse druhá lahev základního Villargeau Blanc. Můžete si sestavit vlastní výběry, já jsem měl z Villargeau nejradši Sans Complexe, nerezovku z nejlepších hroznů, takže bych si pro sebe vzal nejraději první tři Sauvignony po jednom a třikrát Sans Complexe. Všechny ceny jsou včetně dopravy jako Balík na Poštu s Českou Poštou (v Praze po domluvě přivezu) za předpokladu objednávky alespoň šesti lahví. Termíny: přihlášky prosím do pátku 3. března. Dovoz ideálně další týden. Ale prakticky může být dovoz zpožděný, protože předpověď počasí ukazuje chladný březen a s dopravou budu čekat na oteplení. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *