Pozdní sběr březnový

Byl to náročný týden! Stefan Erbes přijel na Galadegustaci soutěže Prague Wine Trophy, která se konala ve čtvrtek 2. března v malostranském Michnově paláci. Diplom BEST WINERY***** se dává za trojici vín s průměrným hodnocením přes 90 bodů. Zasloužil si ho za 91, 95 a 97 bodů, takže průměr je 94,3. (Reklama: sedmadevadesátibodový ryzlink Kranklei ještě mám :-)  

Pro soukromou degustaci ryzlinků s bedýnkáři jsem vymyslel novou variaci párování s jídlem. Původně jsem sděloval, že po opulentních večeřích se vrátíme k základu, tedy chlebu a sýru, ale den před degustací jsem šel nakupovat a všechno bylo jinak. Koupil jsem uzeného lososa (pro 12 lidí je to půl kila), měkký kozí sýr (kozí Lučina, asi 3 kusy), malé saláty a citron (v Lídlu měli pravé sicilské citrony, kus za 11,90 Kč). K tomu vícezrnný slaný croissant a dál už je to jasné. Croissant říznete napůl, namažete kozou, vystelete lososem a salátovým listem, lososa zakápnete citronovou šťávou. Podával jsem s kuličkami Physalisu, protože toho bylo minulý týden všude plno. Podle mě se to hodí k vínům s vyšší kyselinou jako je Riesling nebo Sauvignon, ale je to jen obměna klasické kanapky list salátu / losos / koza.

Oblíbené téma hodnocení vín zvedl Daniele Cernilli. V Itálii vzbudil rozruch časopis Gentleman, který udělal křížové srovnání top vín pěti nejdůležitějších italských vinařských ročenek. Ve výsledku propadla vína z Piemontu a zazářilo Toskánsko, první pětka byla nečekaná: Toskánsko / Lazio / Umbrie / Marche a Puglia. Samozřejmě za to může použitá metoda, která je sice statisticky dobře zdůvodněná, ale s ohledem na předmět diskuze (=víno) poněkud necitlivá. Podobně jako na soutěži vín nemůže vyhrát víno, které někdo nepřihlásí a nepošle vzorky, tak časopis „penalizoval“ vína, která v některé ročence chyběla. To souvisí s první částí věty, ročenky většinou hodnotí jen vína, která jim vinařství pošle. Takže když jste prestižní výrobce snobských Barol a 95% produkce vyvážíte do zahraničí, tak možná pošlete vzorky jen dvěma ročenkám… a otázka, jestli je lepší Barolo Cannubi nebo toskánský Syrah od Duemani zůstává nevyřešená. Nebo alespoň není oficiálně vyřešená a musí si ji každý konzument vyřešit sám, vlastními silami a umem.

Každá akce vzbudí reakci. Irsko navrhuje vyzdobit etikety vín varováním před zdravotními riziky a vědecký výbor ONAV reaguje. Konkrétně předseda výboru profesor Vincenzo Gerbi: „Vědecký svět už 30 let zkoumá vztah mezi vínem a zdravím. Mnoho výzkumů potvrdilo, že umírněná konzumace chrání před srdečními a oběhovými nemocemi…“ a připomíná, že „středomořskou dietu“ v roce 2010 UNESCO prohlásilo za kulturní dědictví lidstva. Za sebe k tomu můžu říct, že mě podobné moderní vynálezy (jako je irské varování před konzumací vína) prudí a pokládám je za hloupé. O několik generací dříve se za umírněnou konzumaci považovalo mnohem vyšší množství vína než dnes (ano, před sto lety vína běžně obsahovala méně alkoholu) a v zásadě jsme všichni potomky lidí, kteří pili dva nebo taky čtyři litry vína denně. Pro úplnost dodám, že nejsme potomky těch, kdo v sobotu vypili litr kořalky a cestou domů z hospody spadli do jámy a zabili se. Přírodní výběr bych neomezoval :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *