Inspirace z Durette

Jediná dvacítka v současném bedýnkovém dovozu a druhý barik. Rovnou napíšu, že je to mírnější barik než v pondělí popisovaný Moulin Prestige, ALE Inspirace je taky o rok starší. Tipoval jsem, že Moulin se za rok za dva zklidní, takže je klidně možné, že ten dramatický barik Prestige 2021 odpovídá umírněnému, laskavému projevu Inspirace? Nechci tady nadměrně otravovat vlastními názory na to, jak má Beaujolais vypadat, ale prostě… barikový sud v Beaujolais je úlitba severním sousedům a zejména jejich komerčnímu úspěchu. K Beaujolais patří karbonická macerace a betonový tank stejně jako kafe ke croissantu.

Inspiration pochází ze stejné vinice jako „základní“ Cru vinařství, Juliénas Les Mouilles, jen jde o výběr nejlepších hroznů ze skoro dvouhektarové parcely. Stáří výsadeb je asi 45 roků, 8000 keřů na hektar a 45 hektolitrů z hektaru. Tři čtvrtiny hroznů kvasí odstopkované, a jediná změna je 15 měsíců dlouhé školení v barikových sudech. Jen 1400 lahví, takže malá vzácnost. 13% alkoholu.

Juliénas Inspiration 2020, Château de Durette
Ve skleničce je temná višňová rubínovka s fialovým odstínem a výrazným gradientem. Na nose dost dřeva (koření od kmínu až po vanilku) a červené ovoce, i fialky se prosadí. V chuti strukturované a komplexní se zkrocenou kyselinou (asi po jablečnomléčném kvašení), koncentrovaný projev, zralé třešně a višně, ale přesto živé a mladistvé. Taniny jsou výrazné, ale příjemně hladké, víno je dlouhé. Dochuť je výrazně barikově kořenitá, ale celkově je víno bezvadně uměřené a sladěné jako kladný příklad použití barikového sudu. Ještě je v chuti hodně sudu, ale už je to docela příjemné. Kdo má rád barikovaná červená, ať pije teď, ostatní v říjnu a později.

Malé shrnutí dosavadních degustací vín aktuální božoléské bedýnky by měl udělat někdo jiný, takže s výhradou toho, že jsem je dovezl a prodávám je… a taky s tím, že mám na Beaujolais vyhraněný vkus, živený sebedůvěrou a několika cestami do regionu: ročník 2021 se mimořádně povedl a trefil do mého vkusu, který v Beaujolais dává přednost lehkým, živelně pitelným vínům s nižším alkoholem. Je to vidět i na dvou vínech z vyšší řady (Régnié Exception a Morgon Hommage), která nabízí výběr z nejlepších hroznů, ale zachovávají si jistou lehkost. Ročník 2022 ještě nemá cenu hodnotit, otvíral jsem zatím jen dvě vína. Obě byla slibná, ale příliš mladá, a pravdu ukáže až září. A přestože tradičním projevem Beaujolais i tradičním zpracováním tíhnu k betonovým tankům (Hommage, Exception a tři Cru Beaujolais, nejvíc Régnié Bruyères 2021), tak zatím nejlepším vínem je barikovaná Inspirace 2020. Je to Beaujolais a je to atypické, ale je to krása… a dává to kus naděje Moulinu Prestige 2021, kde je zatím etrémně důrazný barik, že za rok může být mnohem lepší, protože se zdá, že pro sklepní práce mají v Durette jen několik málo postupů – jak je dobrým zvykem v moderním vinařství, to podstatné se odehrává ve vinici.

Reklama: o víkendu přišlo dost objednávek aktuální sauvignonové bedýnky z Loiry, vypadá to, že Sauvignony budou. Klepu to na dřevo a kdo se chcete ještě přidat, neváhejte! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *