Morgon Javernières 2012

P1240168 Javernieres 2012 detail

Nemůžete mít všechno najednou. Třeba Pinot i Gamay. To věděl už Schroedinger, i když s vínem to může být složitější než s kočkama. O tom, jak se třeba Pinot Noir a Gamay dají zaměnit, jsem psal už tady. Všiml jsem si při dvou předchozích beaujolaiských bedýnkách, že mnohé čtenáře přitahovaly zmínky o tom, že Gamay časem pinotizuje. Pinot Noir a Gamay jsou geneticky příbuzné odrůdy a i přes sedm století starý dekret Filipa Smělého se občas zamění. 

Morgon Javernières 2012 AOC Morgon, Louis Claude Desvignes
Po půlroce jsem si otevřel Javernières 2012 a s uspokojením konstatoval, že tohle Gamay si určitě s Pinotem nespletete. Už se blíží svému vrcholu, má temně rudou nafialovělou barvu a fialkovo – kořenitou herbální vůni. V chuti je dokonale vyvážené, komplexní. Převládají herbální tóny, nic nevyčnívá, všechno hraje do harmonie. Gamay se dá poznat podle typického kořenitého závěru, ale už vyvanula aromata karbonické macerace a zůstalo jen víno samotné. Sebevědomé, silné, strukturované a vyvážené. O Dressnerově charakteristice vinice Javernières jsem psal tady, dnes už zbývá jen skore. Za mě 91 bodů / 100, ale ještě se může zlepšovat.

9 thoughts on “Morgon Javernières 2012

    1. 2015 je nalahvovaný, v prosinci nalahvuje i Eric Janin. Ale zatím se nechystám, nestíhám to. 2014 jsem prodával v únoru, ještě bych možná pár lahví našel.

  1. Už jsem jeden komentář dneska psal, ale nějak mě to vykoplo. :-( Jsem rád, že se o Beaujolais opět píše. Měl jsem obavy, že se něj trochu zapomnělo. Ale obavy jsou zažehnány. Před pár dny mi padlo do ruky Les Vignes du Tremblay 2013, Moulin à Vent AOC, Paul Janin. Žena se mě ptala, jestli jsem otevřel Pinot. Odpověď zněla, že ne. :-) Bylo to zábavné a hravé . Bavilo nás ještě více druhý a třetí den. Vzájemně jsme utvrzovali (pominu-li především barvu), že skutečně pijeme Beaujolais a ne Pinot. Krásná věc.

  2. Znáš mě, jsem jak sysel. Stále střádám na hromádku. :-) Beaujolais bedýnku bych v roce 2017 uvítal. 2014 mám s vykřičníkem a poznámkou – odložit!

  3. Tak mi to nedalo a otevřel jsem o víkendu stejně víno od Janina jako Marek. Prostě paráda.
    Červených mám sice ve sklepě dost, ale bedýnku Beaujolaix bych lehce vstřebal :)

    1. Díky, Ondro. Já bych rád, navíc Eric Janin i Benoit Desvignes jsou velký sympaťáci, ale fakt nevim, jestli se do toho teď mám pouštět. Já do Vánoc přemýšlím jen o bublinkách, jestli tedy vůbec o něčem :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *