Rosso di Montepulciano z Gracciana, návod k použití

BL P1410759 Krabice v předsíni
Zásilka z Gracciana přijela v pátek po poledni, všechno jde podle plánu a od pondělí začínám rozvážet a rozesílat nové bedýnky. Samozřejmě jsem se těšil na víno a hned v pátek večer jsem otevřel první lahev, to nejjednodušší červené z Montepulciana. Ano, vím, že je to příliš brzo a že se to nemá. Navíc si dovedu spočítat, že víno lahvovali na přelomu dubna a května, protože předchozí ročníky uvolňovali do prodeje obvykle v červnu nebo v červenci. Ale neotevřete to, že jo…  

Neměla by samozřejmě zapadnout nejdůležitejší páteční zpráva, že Robert Parker odešel do důchodu. O významu RP nejlíp mluví moje nejistota, jak tu zprávu formulovat. RP prodal Wine Advocate (založený 1967!!!) už před několika lety a dlouho připravoval firmu na to, že sám odejde na odpočinek. Zní to jako nekrolog, ale není to tak. Parker udělal dlouho a pečlivě připravovaný krok, jen další krůček v proměnlivém světě vína a obchodu. Vždycky, když si přečtu další odsudek Parkerova (zničujícího:) vlivu na moderní obchod s vínem, uvědomím si, že RP je praotcem všech bloggerů. Chtěl ovlivňovat preference konzumentů a možná i postupy výrobců, a obojí se mu podařilo. Začalo to dokonce s faxem na zavolání v prázdné kanceláři (kdoví, jestli ta kancelář nebyla u Parkerů v kuchyni :-) Co víc by někdo mohl chtít? Smekám a přeju dlouhý důchod.

Rosso di Montepulciano 2018 DOC, Tenuta di Gracciano della Seta
Ve skleničce je už při nalévání rudá barva s karmínovým odstínem, přitažlivá a expresivní. Ve vůni spousta ovoce, svěžest až do dojmu čerstvě zlomené větvičky, trocha stájových vůní a po rozdýchání les po dešti. První napití je (až nepříjemně) syrově svěží a ostrý akord kyseliny a taninů stahuje pusu. Aspoň mě uklidnilo, že kyseliny je dost i v horkém roce 2018. Na etiketě stojí 14% alkoholu, ale Sangiovese obecně mívá dost kyselin i taninů.

BL P1410817 4 lahve

Za hodinu ve skleničce se víno nadýchne a ohladí, zmizí drsnost a svěžest už není tak útočná. Hned je to lepší aspoň v tom, že si nemusím vymýšlet omluvy, že víno otvírám příliš mladé. Červené ovoce a ostružiny, silná kyselina a stále trochu zrnitý, hrubší projev. Vyšší koncentrace, čistota a silný ovocný projev. Závěrečné taniny už nejsou tak tvrdé jako před hodinou, ale spolu s kyselinou dávají vínu ještě nejmíň tříletou perspektivu.

Když jsem dal do titulku návod k použítí, tak doporučím dekantaci teď nebo odložit degustaci na srpen a dále. Technologicky je to kvašení a školení v nerezovém tanku, žádné sudy. Sangiovese s malým přídavkem Merlotu a bio-certifikát (jestli to ještě někoho u italských vín zajímá). Díky koncentraci, kyselině a taninům se víno ještě může zlepšovat. Za sebe bych doporučil ochutnat jednu lahev teď a s ohledem na cenu (270 Kč) objednat pár krabic do sklepa. Mám navíc jen pár krabic, ale jestli bude zájem, během léta přivezu další paletu.

Chtěl jsem původně přidat i poznámky o Vino Nobile 2016 z Gracciana, ale to je tak vyjímečné, že mu dám samostatný text. Přijďte zítra!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *