Špičkové Vino Nobile z Montepulciana

BL P1410867 VN 2016 Gracciano

Při ohlašování nové toskánské bedýnky jsem odkazoval na jarní reporty z Anteprimy, které vzbuzovaly velké očekávání (92 a 93 bodů ve dvou reportech pro Vino Nobile 2016). Dobrá zpráva je, že to dopadlo dobře a Nobile 2016 je skutečně vynikající! První přivonění hned po otevření lahve nabízí směs lesních plodů a hodně kultivovaného mediteránského koření, podobně noblesní je víno i v chuti.   

Vino Nobile 2016 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
Vzhledem je to klasická temně rudá barva toskánského Sangiovese s lehkým kávovým odstínem. Na nose středně intenzivní s jemným projevem višní a levandule, jehličnatý les, svěží a přitažlivé. V chuti silná kyselina, višňově ovocné, středně plné s lesními plody a lehkým a živým, vibrujícím slaně minerálním závěrem. Už teď příjemně zakulacené a elegantní, s báječně zakomponovanými taniny. Projev je svěží, poměrně důrazný a zároveň přímý, zaostřený. Takhle vypadá nadšení!

Cena do hodnocení nepatří, ale neodpustím si dodat, že poměr kvality a ceny je tentokrát vynikající. S odstupem jednoho dne si myslím, že víno překonává o třídu vlastní kategorii a umístilo by se dobře i mezi Riservami s dvojnásobnou cenou. Díky zmiňované přímosti a soustředěnosti tipuju i dlouhověkost. Vinařská Evropa je už podrobně zmapovaná a hledání pokladů, které nejsou běžně známé je málokdy úspěšné, ale tohle je přesně ten případ.

Tak až se k Nobile 2016 z Gracciana dostanete, napište mi do komentářů, jak to vidíte vy. Přihlášených bedýnkářů bylo tentokrát hodně, tak věřím, že se nějaké komentáře objeví…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *